Robert Boyle Neler Yapmıştır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Robert Boyle Neler Yapmıştır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Robert Boyle Neler Yapmıştır

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Robert Boyle Çalışmaları


  Boyle, pek çok maddenin, kendi içinde değişmeyen basit elementlerin bileşiği olduğu düşüncesini işleyerek, bir madenin nitelik olarak istenen başka bir maddeye çevrilebileceğini düşünen simyacıları geçersiz kılar. Boyle’ un yaşadığı dönemde elementlerin sayısı bilinmiyordu. Boyle ilk kez, en az iki elementi içinde taşımayan her maddenin bir element sayılabileceği düşüncesini ileri sürmekteydi. Öyle ki kimyacı, her maddenin kimliğini, elementlere çözümleme yöntemiyle belirleyebilirdi. Başka bir savına göre de element ya da bileşik her saf maddenin kimliğini koruduğuydu: herhangi bir örneklemin farklı gözükmesi temsil ettiği maddenin değiştiğini değil, ancak yabancı bir madde ile katıştığını gösterirdi.

  Boyle’ un ilgi alanı sadece kimya ile sınırlı değildi. Elektrik alanında da önemli çalışmaları olmuştur. Pozitif ve negatif elektrik yükü ayırımını yapmasının yanında sesin tersine ışık gibi elektrik çekiminin de boşluktan geçebileceğini ilk gösteren Boyle’ dur. Bilimdeki en büyük atılımı hava basıncı üzerindeki çalışması ve bunu ilişkin “Boyle yasası” olarak bilinen ilişkiyi bulmasıdır. Bu ilişki, gazların basınç altında nasıl davrandığını açıklamaktadır.

  Boyle’ un yetiştiği dönemde 17. yy başlarında kullanılmaya başlayan su pompası hava basıncıyla ilgili bir sorunu ortaya çıkartmıştı: suyun kuyudan yaklaşık olarak 10m den daha yukarı çekilememesi neden olanaksızdı? Bu soruya Galileo bile yanıt verememişti. Bu soruya yanıtı Galileo’nun öğrencilerinden biri olan Toriçelli yanıt verir. Ardından Toriçelli’nin açıklamaları Pascal ve Guericke tarafından da doğrulanır. Bu deneyleri duyan Boyle, “Hava Denizi” deneyini denemeye koyulur. Ancak cıva tüpünü üstü açık cıva çanağı içine değil havası boşaltılmış kapalı bir kaptaki cıvaya daldırır. Hava basıncı olmayınca cıva sütunu çöker. Ancak kaba hava verildiğinde cıvanın yükseldiği görülür. Kendi adıyla anılan gaz yasasına göre, sıcaklık sabit tutulduğunda bir gazın hacmi, üzerindeki basınçla ters orantılıdır. Gazların pek çoğu bu ilişkiyi tam, küçük bir bölümü ise yaklaşık olarak göstermektedir.

  Boyle yasası izlenerek, sıcaklık değişikliğinin basınç ve hacim üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Royal Society’nin kurucusu olan Robert Boyle, Londra’ da 1691’ de öldüğünde çağdaşları onu “gerçeği soluyan Robert Boyle” olarak anmaya başlamışlardı.+ Yorum Gönder
rabert boyle
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi