Piri Reis Kimdir Neler Yapmıştır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Piri Reis Kimdir Neler Yapmıştır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Piri Reis Kimdir Neler Yapmıştır

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Ünlü Türk Denizcisi Piri Reis Hakkında Kısa Bilgiler ve neler yaptığı hakkında , piri reis neden idam edilmiştir yaptığı bunca iyi işlere rağmen.  Piri Reis eşsiz bir kartograf ve deniz bilimleri üstadı olmasının yanı sıra, Osmanlı deniz tarihinde büyük iz bırakmış bir denizcidir. Piri Reis, Türk denizciliğine bir çok değerli deniz bilimcisi ve amiraller armağan eden ve o dönemlerde, “Denizciler Yatağı” olarak adlandırılan Gelibolu’da doğmuştur. Amcası ünlü Türk Amirali Kemal Reis sayesinde daha küçük sayılabilecek bir yaşta Sefer Katibi olarak Osmanlı Donanmasına katılan Piri Reisin doğum tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte, 1465-1470 yılları arasında doğduğu tahmin edilmektedir. Piri Reis, uzun yıllar Akdeniz’de dolaşmış; tüm limanları ve kıyıları dikkatle gözlemlemiş ve tüm faaliyetlerini kayıt altına almıştır.

  Piri Reis, 1499-1502 yılları arasında çeşitli savaşlarda Gemi Komutanı olarak Venediklilerle savaşmıştır. Amcası Kemal Reis 1511 yılında şehit düşünce Gelibolu’ya geri dönen Piri Reis burada notik çalışmalarına başlamıştır. Ünlü Birinci Dünya Haritasını 1513 yılında çizmiş ve 1517 yılında Mısır Seferi esnasında Yavuz Sultan Selim’e sunmuştur. İlk eserinden 8 yıl sonra döneminin en saygın “Kılavuz Kitabı” olarak kabul edilen Kitab-ı Bahriyeyi yazmış; 1525 yılında bu kitaba son şeklini vermiş ve 1526 yılında Kanuni Sultan Süleyman’a sunmuştur.

  Piri Reis, Kitab-ı Bahriye adı ile bilinen “Bahriye” eserinde o zamanlar Ege ve Akdeniz kıyılarında bulunan şehir ve ülkeleri tarif ederek, resim ve haritalarını yapmış; aynı zamanda denizcilik ve gemicilik için de önemli bilgiler vermiştir.

  Piri Reisin “Bahriye” adlı eşsiz eserinin yanı sıra 1513 ve 1528 yıllarında yapmış olduğu iki dünya haritası mevcuttur.Sonraki yıllarda, Güney sularında Devlet için çalışan Piri Reis, bu dönemde, Hint Kaptanlığı, Umman Denizi, Kızıl Deniz ve Basra Körfezi’ndeki deniz görevlerinde yaşlanmıştır.  Piri Reis’in Osmanlı Donanmasında yaptığı son görev, acı olaylarla biten Mısır Kaptanlığı’dır. 1552′de çıktığı İkinci Seferin son durağı Basra’da, tamire ve dinlenmeye muhtaç donanmayı bırakıp ganimet yüklü üç gemi ile Mısır’a döndüğü için, burada hapsedilmiştir. Donanmayı Basra’da bırakması, Basra Valisi Kubat Paşa’ya ganimetten istediği haracı vermemesi ve Mısır Beylerbeyi Mehmet Paşa’nın politik hırsı yüzünden; 1554′te hizmette kusurla suçlanmış ve idam edilmiştir.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Piri reis hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim 4. 4
  Ziyaretçi
  çok güzel performans
  100aldım

 5. 5
  Ziyaretçi
  size çok ama çok teşekkür ederim sizin sayenizde 100 aldım

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok güzel olmuş yahu

 7. 7
  Ziyaretçi
  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

 8. 8
  Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim.Bakalım kaç alacağım.

 9. 9
  Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim. Gerçekten de güzelmişş

 10. 10
  Ziyaretçi
  Çok güzel olmuş ellerinize sağlık

+ Yorum Gönder
piri reis kimdir neler yapmıştır,  piri reis ne yapmıştır,  piri reis neler yapmıştır,  piri reis neler yapmıştır kısaca,  piri reis ne yaptı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi