Parantez içinde Soru işareti Ne Demek

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Parantez içinde Soru işareti Ne Demek ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Parantez içinde Soru işareti Ne Demek

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: Parantez Içinde Soru Işareti Ne Demek

  Parantez Içinde Soru Işareti ilgili geniş bilgi  Bu işaret yanına getirildiği sözcük, söz dizisi ya da cümlenin anlamına şüpheyle yaklaşıldığını, en azından yazıldığı gibi olup olmadığına şöyle bir tek kaş kaldırılarak bakıldığını gösterir. Ama nedense bizde nokta ya da ünlem işaretiyle sonlandırılan yargılar çok daha yaygın. Peki nasıl oluyor da insanlar bu kadar kesin yargılarda bulunabiliyorlar olaylar, kişiler ve hayat hakkında? Elbette ki herkesin kendi değer yargıları, fikirleri, inançları vs vardır ama nasıl bunlara şüpheyle bakmıyorlar; baktılarsa nasıl bunu bir çırpıda neticeye erdirebiliyorlar anlamakta zorlanıyorum?  Bakıyorum okuduğum düşünürlere, bilim insanlarına ve hatta ideologlara ve din adamlarına, hayatlarının sonuna kadar hep bir sorgulama ve şüphe içindeler. En temel yargıları bile şüphe duymadan söyleyebilmek için neredeyse ömürlerini harcamışlar. Mesela en bildik örneklerden Descartes, hiç düşünmeden bir çırpıda söyleyiverdiğimiz varlığımıza dair bir yargıya varabilmek için bile zihninin en alt basamaklarına kadar inme gereği duymuş. O meşhur "cogito ergo sum" (düşünüyorum öyleyse varım) a varabilmek için yüzlerce sorgulama gerçekleştirmiş. Ya da Sokrates'e ne demeli: "scio me nihil scire" (bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir) derken o da ulaşabileceği en kesin bilgiye, bilgisizliğinin bilgisine derin sorgulamalarla varmamış mı? Bizse gündelik ve kulaktan dolma bilgilerle sürekli ahkam kesme merakı içindeyiz. Demek istediğim tabi ki hayatta hiçbir yargıya sahip olmamamız ya da hiçbir kabulümüz olmaması değil elbette ki ama sorgulamanın, en azından ufacık bir soru işaretinin hayatımızdan bu denli çıkarılmasının yaratacağı tehlikelerin farkında olunması gerektiği. İnsanlar artık varlıklarını, bilgilerini ve yargılarını eleştirel düşünce ve sorgulamayla değil, sahip oldukları etiketler ya da mensup oldukları gruplara referans aracılığıyla temellendiriyorlar. Kendi sorgusuz sualsiz kabulleri, eleştirel düşünceymiş ya da onun sonucunda elde edilmiş yargılarmış gibi algılanıyor.


  Konuyla ilgili aklıma şöyle bir örnek geldi mesela. Şu anki iktidarın uzun süreden beri prim yapma araçlarından birisi olan başörtüsü ya da türban sorunu(?) gerçekten bir sorun mudur? Hadi farzedelim ki böyle bir sorun var, bu sorun gerçekten üniversitede okumak isteyen genç kızlar önündeki temel engel midir? Hadi bunu da kabul ettik diyelim- ki bence değildir- bu soruna çözüm olarak ne tür bir tavra sahip olacağımızı belirleyecek olan şey nedir? Mesela türbanla ya da başörtüsüyle üniversiteye girmek isteyen genç kızlara destek olmak laiklik karşıtlığı mıdır yoksa demokrasi gereği midir? Kendisini sol(orta sol) görüşlü ya da Kemalist olarak tanımlayan pek çok kişi, bu genç kızlara destek verdiğinizde sizi en hafifinden anti-laik, liberal, en ağırından yobaz ya da cinsiyetçi olarak etiketleyecektir. Aynı şekilde, feminist olduğunu iddia eden pek çok kadın size kadınların kapanmasını savunuyormuşsunuz gibi damgalayacaktır. Oysa acaba gerçekten bu genç kızlarla aynı zihniyete sahip erkek öğrencilerin üniversiteye girmelerine hiçbir engel yokken onların okuma haklarının engellenmesi bir eşitlik sorunu olarak görülemez mi? Ya da benden farklı olanın da benimle aynı haklara sahip olması gerektiğini düşünmek safça bir hümanizm olarak mı yoksa herkese ve daha fazla özgürlük talebi olarak mı değerlendirilmelidir? Bu konuyla ilgili sorular ve sorgulamalar çok daha fazla artırılabilir ancak benim burada vurgulamak istediğim şey, insanların fikirlerini ya da tutumlarını savunurken kendilerini sıkıştırdıkları tanımlamalar bir yana, sizi de aynı şekilde bir kategoriye sokmalarının yarattığı sıkıntıydı. Yani size de şıp diye yapıştırıverilen bu etiketler dışında seçenekler olabileceği gerçekten düşünülemez mi, ya da düşünülebileceğini düşünmek fazla mı iyimserlik olur? Size anti-laik, liberal, dinci, cinsiyetçi, yobaz gibi etiketleri yapıştırırken acaba bunların sonuna en azından bir parantez içinde soru işareti konulamaz mı?


  Sonuçta kendinize ve çevrenizdekilere yapıştırılacak olumlu veya olumsuz etiketleri ortadan kaldırmaya çalışmak, en azından sorgulamak hayatı pratiklikten uzaklaştıracak olsa da, pratik olanın doğru ve iyi olduğu yönünde de sorgulamayı elden bırakmamak gerektiğini düşünüyorum. Ne diyelim, herkesin en azından parantez içinde soru işaretli düşünebilmesi dileğiyle...
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi