Bir Yıldız Olarak Güneşi Bir Gezegenden Ayıran Fiziksel özellikler Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bir Yıldız Olarak Güneşi Bir Gezegenden Ayıran Fiziksel özellikler Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bir Yıldız Olarak Güneşi Bir Gezegenden Ayıran Fiziksel özellikler Nelerdir

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Güneş Sistemi Nedir

  Güneş Sistemi Fiziksel Özellikleri


  Güneş sistemi, güneşin çekim kuvvetinin etkisiyle; gezegenler, gezegenlerin uyduları, kuyruklu yıldızlar ve meteorların yine güneş etrafında birikmesiyle oluşan gök cisimleri topluluğudur. Güneş sisteminin oluşumu ile ilgili olarak bir çok teori vardır. Ancak en çok bilinen ve doğruluk payı en yüksek olan teori 1796 ‘da matematikçi Simon Laplace tarafından bağımsız olarak ortaya atılan Kant-Laplace (Nebula) teorisidir. Bu teoride güneş sisteminin 4,6 milyar yıl önce dev bir moleküler bulutunun çökmesiyle oluştuğu ileri sürülmektedir.

  Güneş sisteminde bulunan gezegenler ve diğer gök cisimleri çekim kuvvetinin etkisiyle güneş etrafında ve belli bir yörünge üzerinde dönmektedirler. Çapı 30 ışık yılı yani 283,821,914,177,430 km olan güneş sisteminde güneş de dahil olmak üzere toplam 10 gezegen vardır. Bu gezegenler güneşe olan uzaklıklarına göre sırasıyla Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün ‘dür. Bunların dışında bir de Plüton vardır. Ancak Plüton dış merkezli bir yörüngeye sahip olduğu için gezegen olup olmadığı konusunda uzun tartışmalar yaşanmış, 24 Ağustos 2006 yılında ise Uluslararası Gökbilim Birliği Plüton’un gezegen sınıfından çıkarılarak “cüce gezegen” sınıfına konulduğunu açıklamıştır. Bu dokuz gezegen ile birlikte onların bilinen 166 uydusu da güneş sistemine dahildir.

  Güneş Sistemindeki gezegenlerin bazı özellikleri şunlardır;
  Gezegenlerin tamamı elips şeklinde bir yörüngeye sahiptir ve tüm gezegenlerin dönüş hızları birbirinden farklı olmakla birlikte bazı gezegenlerin yörüngeleri birbiri ile kesişir.
  Gezegenler hem kendi ekseni etrafında hem de güneşin etrafında batıdan doğuya doğru dönerler.
  En küçük gezegen Plüton, en büyük gezegen Jüpiter’dir.
  Güneş’e en yakın gezegen Merkür, bilinen en uzak gezegen ise Plüton’dur.
  Dünya’ya uzaklık ve yarıçap olarak en yakın gezegen Venüs’dür.
  Dünya’nın 1, Mars ve Neptün’ün 2, Uranüs’ün 6, Satürn’ün 10 ve Jüpiter’in 12 uydusu vardır. Merkür ve Venüs’ün uydusu yoktur.
  Gezegenlerin dönüş hızları güneşe olan uzaklıklarına göre ters orantılıdır.
+ Yorum Gönder
bir yıldız olarak güneşi bir gezegenden ayıran fiziksel özellikler nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi