Tatlı Dil Yılanı Deliğinden çıkarır Atasözünün Anlamı Kısaca

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Tatlı Dil Yılanı Deliğinden çıkarır Atasözünün Anlamı Kısaca ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Tatlı Dil Yılanı Deliğinden çıkarır Atasözünün Anlamı Kısaca

  Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır


  Sert ve kırıcı olmayan, yumuşak, hoşa giden, gönül alıcı, okşayıcı, etkileyici, inandırıcı ve yerinde söylenmiş söz insanın hoşuna gider; bu söz en azgın kişinin bile inadını kırar, onu yumuşatır ve yola getirir.

  İyi ve etkili konuşmanın, en inatçı kişileri bile yumuşattığı anlamında kullanılır.

  İnsan ilişkilerinde, iyi ve güzel konuşmanın büyük yeri ve önemi vardır. Kimi kişiler, inandıkları bir düşünceye inatla sarılırlar. Temelde yanlış ve sakıncalı olduklarını bildikleri halde bunda direnirler. Böyle kişileri düşüncelerinden caydırmak için sert sözler, buyruklar ve yasal yaptırımlar da yararlı olmayabilir. Onları ancak tatlı dille, inandırıcı sözlerle yavaş yavaş yumuşatma olanağı vardır. ” Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” sözünde, en kötü kişilerin bile inandırıcı, okşayıcı sözlerle yıla getirilebileceği düşüncesi anlatılmak istenmiştir. Yılan, bilindiği gibi hayvanlar arasında en soğuk, en sevimsiz bir yaratıktır. Yılan huylu kişiler, sertlikle değil; tatlı dille yumuşatılabilir.

  Olumsuz düşünce ve davranışlarında anlamsız biçimde inatla direnenleri, öfke ile sertlikle değil; gönül okşayıcı tatlı sözlerle yola getirmeye çalışmak, yumuşatmak en doğru yoldur.
 3. 3
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim güzel açıklamışsınız 4. 4
  Ziyaretçi
  çok iyi bana ödevimde yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim

 5. 5
  Ziyaretçi
  Talı dilli olun herkes sizi dinler

 6. 6
  Ziyaretçi
  Güzel Söz Söylemek

 7. 7
  Ziyaretçi
  Çok iyi yardımcı olduunuz için sağolunnn

+ Yorum Gönder
tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır anlamı,  tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır atasözünün anlamı,  tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır,  tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır anlamı nedir,  tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır ne demek
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi