Güzel Ahlak Sahibi Olmak Kitabının özeti

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Güzel Ahlak Sahibi Olmak Kitabının özeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Güzel Ahlak Sahibi Olmak Kitabının özeti

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Güzel Ahlak Sahibi Olmak Kitabının özeti

  Güzel Ahlâk Sahibi Olmak ( Gençliğin El Kitabı -1 )

  “Kıyamet günü mizana konan iyiliklerin en ağırı takva ve güzel ahlâktır” (Ebû Davud, Tirmizî).

  Güzel ahlâk, peygamberlerin, salihlerin sıfatı ve hâlidir. Ahlâk güzelliği ise insanı Allah’a (cc) yaklaştıran ve sayısız nimetlere ulaştıran bir kapıdır. "İslâm, güzel ahlâktır" buyuran Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) , kendisine en sevimli olanların, güzel ahlâk sahipleri olduğunu bildirmiş ve ''Allah katında en sevgili kullar kimlerdir?'' sorusuna da ''Ahlâkı en güzel olanlardır" cevabını vermiştir.

  İslâm Dini kadar güzel ahlâka önem veren bir başka din veya düşünce sistemi görmek mümkün değildir. İslâm'ın gayesi; insanları güzel ahlâk sahibi yaparak olgunlaştırmaktır. Kur’ân-ı Kerim birçok ayette, itikat, ibadet ve ahlâka ait esasları birlikte zikreder ki bu da bize, iman ile ahlâki davranışlar arasında sıkı bir irtibatın bulunduğuna işaret eder. "Mü'minlerin imanca en olgun olanı, ahlâkı en güzel olanıdır" sözü ile güzel ahlâkın inanç üzerindeki önemini belirten Efendimiz ise şöyle buyurmuştur: "Ben güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim.”

  Bir müslümanın değeri, ahlâkının güzelliği ile ölçülür. “Güzel Ahlâk Sahibi Olmak” kitabında bir insanın bütün davranışlarını kapsayan ahlâk kavramı inceleniyor ve ibadetin bir hikmetinin de insanı güzel ahlâk sahibi olmaya yönlendirmek olduğu vurgulanıyor.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi