İbni Sinanın insanlığa Hizmetleri Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İbni Sinanın insanlığa Hizmetleri Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İbni Sinanın insanlığa Hizmetleri Nelerdir

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Ibni Sinanın Insanlığa Hizmetleri Nelerdir

  İbn-i Sinanın İnsanlığa Hizmeti

  İbn-i Sinanın İnsanlığa Katkısı

  Yalnız doğuda değil, ortaçağ Avrupa'sında da en büyük tıp bilgini sayılan İranlı Müslüman bir bilgin ve düşünürdür. Tam adı Ebu Ali el – Hüseyin bin Abdullah İbn Sina olan İbn-i Sina, batıda Avicenna diye bilinir. Yunan filozofu Aristo’ nun en büyük yorumcularından biridir.
  Buhara yakınlarında doğan İbn-i Sina, babasından ve döneminin ünlü bilginlerinden özel ders aldı. Parlak zekâsı ve güçlü belleğiyle kısa zamanda öğretmenlerini geride bıraktı. Felsefe, edebiyat, matematik, tıp gibi çeşitli alanlarda engin bir bilgi birikimine ulaştı. Daha 16 yaşındayken yanında başka hekimler çalışan başarılı bir hekimdi.
  İbn-i Sina'nın en büyük yapıtlarından biri Kitabu’ ş-Şifa (Sağlık Kitabı)'dır. Kitabu'ş-Şifa; mantık, fizik, geometri, astronomi, matematik, müzik ve metafizik konularında dönemin tüm bilgilerini bir araya getiren bir ansiklopedidir. Ayrıca İbn-i Sina'nın diğer bir yapıtı da el-Kanun fi't-Tıb (Hekimlik Yasası)'dır. Bu kitabın tamamı Lâtince'ye çevrilerek ortaçağ Avrupa'sından tıp kitaplarının en değerlisi sayılmıştır.
 3. 3
  Ziyaretçi
  camiler yapmış dini temsil eden camiler+ Yorum Gönder
ibni sinanın insanlığa hizmetleri nelerdir,  ibni sina insanlığa hizmetleri nelerdir,  ibni sinanın insanlığa yaptığı hizmetler,  ibni sina insanlığa katkıları kısaca,  ibni sina insanlığa yaptığı hizmetler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi