Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer

  Ayak ve Ayakkabı Temizliğine Dikkat


  Ayakkabılar neden kötü kokar? Bu soruya yanıt bulunabilirse, koku sorunu da kökünden hallolmuş olur. Öncelikle bilinmesi gereken, ayakkabı ve ayak kokusu bakterilerden kaynaklanmaktadır. Bakterilerin yaşayıp üreyebilmesi için uygun ortamlar, sıcak, nemli ve karanlık yerlerdir. Ayakkabıların içleri de bakterilerin çok iyi yaşayabileceği ortamlar arasındadır, yani ayak kokusunun oluşma nedeni de bakterilerdir. Kokunun önlenmesi için yapılması gereken ilk şey, ayakkabının içini düzenli olarak havalandırmaktır. Fakat ayakkabıyı havalandırmak tek başına yeterli olmayacaktır, ayak temizliği de oldukça önemlidir. Temiz olmayan bir ayak, tekrar bakteri oluşumuna neden olabilir. Ayaklar temizlenip yıkanmalı, daha sonra iyice kurulanmalı, nemli kalmamasına özen gösterilmelidir.


  Ayağınız mı Terliyor?

  Ayak temizliğine dikkat edilip, ayakkabı içi havalandırıldığı halde koku halen devam ediyorsa, ayak terlemesi söz konusu olabilir. Bu terlemenin önüne, ayak için üretilmiş olan spreylerden, kremlerden ve pudralardan kullanılarak geçilebilir. Yalnızca bu ürünlerin kullanımı yeterli olmayabilir, giyilen çorap türüne de dikkat edilmelidir. Teri çeken, nemi hapseden çoraplar giyilmelidir. Aksi takdirde koku tekrar başlayabilir.


  Ayakkabılara Nefes Aldırmak

  Ayakkabı kokusundan kurtulmak için bir diğer öneri, aynı ayakkabıyı uzun süre giymemek; ayakkabıları dönüşümlü olarak giymektir. Aynı ayakkabıyı uzun süre kullanmak, ayakkabıya hava girişini azaltacak; bunun sonucunda bakteri kaynaklı koku ortaya çıkacaktır. Bir diğer önemli nokta ise, ayakkabının yapıldığı maddeye dikkat etmektir. Hava almayan maddelerden yapılan ayakkabılar yerine, belli yerlerinde delikler olan ayakkabılar; çamaşır makinesinde yıkanamayan ayakkabılar yerine, kolaylıkla makinede yıkanabilecek ayakkabılar tercih edilebilir. Özellikle yaz aylarında sandalet kullanımı ile koku oluşumu engellenebilir.  Kokudan Kurtulma Yolları
  Tüm bunların dışında, kokudan kurtulmak için yararlanılabilecek birkaç püf noktası daha vardır. Eğer yıkama yapılabilecek bir ayakkabı söz konusuysa, elde yıkamada kullanılan bir deterjanla yıkandıktan sonra kurumaya bırakılmalı; ayakkabı kuruduktan sonra gün aşırı ayaklara bebek pudrası serpilerek giyilmelidir. 10-15 gün içerisinde kokunun ortadan kaybolduğu görülecektir. Bu yöntemden başka yöntemler de mevcuttur, örneğin karbonat da bu konuda oldukça işe yaramaktadır. Ayakkabıların içleri yıkanıp temizlendikten ve kurutulduktan sonra, karbonat serpilip 1 gün bekletilip giyilirse, kokudan eser kalmadığı görülecektir. Ayrıca piyasada sadece ayakkabı kokusu gidermesi için üretilen ürünler de mevcut

  Kimyasallar Kullanılmamalı

  Ayakkabı kokusunu önleyen püf noktalarının dışında, bu kokudan kurtulmak istiyorsanız asla denememeniz gereken birkaç yöntem de söz konusu. Örneğin kokan ayakkabının içine parfüm sıkmak, kolonya dökmek gibi yöntemler kokuyu gidermeyip daha kötü bir hal almasına neden olduğu gibi, ayak sağlığını da tehlikeye sokabilir. Yapılması gereken, ayakkabıya mümkün olduğunca fazla hava aldırmaktır.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi