Eski Zamanlarda insanlar Nasıl Haberleşiyorlardı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Eski Zamanlarda insanlar Nasıl Haberleşiyorlardı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Eski Zamanlarda Insanlar Nasıl Haberleşiyorlardı

  Eskiden insanlar nasıl haberleşirdi?


  Haberleşme aygıtları icat edilmeden önce insanlar birbirleriyle haberleşmek için davullar, duman, ateş, büyük borular, kilise çanları ve aynalar kullanıyorlarmış.

  • İlk haberleşme aygıtlarından biri olan Semafor’da, kollar her harf için farklı bir şekle sokulurdu.Semafor kuleleri karşılıklı tepeler üzerine kurulur, mesajı alan kule, bir sonraki kuleye bu mesajı harf harf iletirdi. Mesajlar bu yolla atlı bir haberciyle gönderilmesine kıyasla 90 kat daha hızlı iletilebiliyordu.

  • Başka bir haberleşme aygıtı da kapaklı telgraftır.Panonun üzerindeki kapaklar açılıp kapatı larak haberleşme sağlanı yordu.

  • İlk elektrikli telgraf makinelerinde tellerden elektrik akımları gönderiliyordu. İğneler,gelen akımlara göre farklı harfleri işaret edecek biçimde kımıldıyordu.

  • Samuel Mors, telgraf mesajlarını göndermek üzere bir şifre icat etti. Gönderici, her harf için noktalardan ve çizgilerden oluşan bir kod kullanıyor ve mesajı kısa ve uzun vuruşlarla iletiyordu. Telin öbür ucundaki şifre çözücü bu mesajı tekrar harflere ve sözcüklere çeviriyordu.

  • Telefon, sesi elektrik akımına çevirir. Hattın öbür ucundaysa bu akımlar tekrar sese dönüştürülür.

  • Eskiden hatları birbirine telefon santrallerinde çalışan kişiler bağlardı. Siz numarayı operatöre söyler ve onun bağlantıyı kurmasını beklerdiniz. Daha sonra, otomatik santrallar icat edilince istediğiniz numaraya başka birinin yardımı olmaksızın ulaşmanız mümkün hale geldi.

  • Telsizin çalışması için tele ihtiyaç yoktur. Telsiz cihazlar arasındaki bağlantı, bir cihazdan diğerine uzayda yol alan radyo dalgaları gönderilerek sağlanır.

  • Daha sonra, uzaya yerleştirilen uydular sayesinde radyo, televizyon ve telefon mesajları daha uzak mesafelere daha net olarak iletilebildi
 3. 3
  Ziyaretçi
  hahhaaa şaka şaka güzel olmuş tşk.+ Yorum Gönder
önceden insanlar nasıl haberleşirdi fotoğrafları,  eskiden neyle haberleşilirdi,  eski zamanda insanlar nasıl haberleşirdi,  eskiden nasıl haberleşiyorlardı,  eskiden insanlar nasıl anlaşırlardı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi