Ağacın Fiziksel özellikleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ağacın Fiziksel özellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Ağacın Fiziksel özellikleri

  Ağaç Malzemenin Fiziksel Özellikleri

  Ağaçta odun kısmı hemen hemen beyazdan siyaha kadar bütün renk farklılıklarını ihtiva etmektedir. Çoğunlukla diri odun, abanoz ağacı (Diospyras ebenum) öz odunu ise siyah renktedir. Renk farklılıkları küçük bir odun parçasında dahi fark edilebilmektedir. Örneğin, öz odun ve diri odun, ilk bahar ve yaz odunu, öz ışını dokusu ve çevresindeki odun, ilk bahar ve yaz odunu, öz ışını dokusu ve çevresindeki odun dokuları arasında renk farkı vardır. Öz odun esas itibariyle kahverenginin değişik tonlarında diri, odun daima daha açıktır. Renk bazı ağaç türlerinin özel karakteristiğidir. Fakat özelliği kelimelerle ifade etmek güçtür. Bir ağaç türü içinde değişiklik gösterdiği gibi, kesilmiş ağaçlarda atmosfere terk edilmesi veya herhangi bir madde ile muamele edilmesi halinde renkte değişmeler meydana gelmektedir.

  Atmosfere terk edilen odun parçası genellikle koyulaşır. Diri odunda koyulaşma öz odundan daha fazladır. Bu gibi değişmelerin nedeni genellikle kimyasaldır. Esas itibariyle odun içerisindeki organik bileşiklerin oksidasyonu ile meydana gelirler. Renk değişimi ormanda ağaçların kesiminden hemen sonra veya taze haldeki tomrukları kereste haline getirdikten sonra meydana gelebilir. Kızıl ağaç odunu önce hızla beyazımsı renkten kırmızımsıya, daha sonrada soluk kahverengiye dönüşür. Yabancı akasya öz odunu açık yeşilken koyu kahverengi olur. Özellikle deniz seviyesinden yüksek yerlerde açık renkli odunların uzun süre güneş etkisinde kalmaları onların rengini kahverengiye değiştirirken, yağmur veya yüksek rutubet altında kalanların rengi koyu kül rengine dönüşür.

  Koyu doğal renk genellikle yüksek dayanıklılığa işarettir. Oduna renk veren içerisindeki yabancı maddelerdir. Bunlar reçine, tanen ve diğer boyalı maddeler olup esas itibariyle öz odununda depo edilmiştir. Bu maddelerin çoğu ekstraktif maddeler olarak bilinmektedir ve odunu çürüten mantarlara arşı dayanıklılık sağlar. Örneğin; çam, sedir, servi, ardıç, meşe ve yalancı akasya gibi ağaç türlerinde bu maddelerin mantarlara karşı dayanıklı olmasını sağlar. Bundan dolayı bu ağaçların öz odunları diri odunlardan daha dayanıklıdır. Buna karşın ıhlamur, söğüt ve kavak kolay çürüyen oduna sahiptirler.
  Bir .çok ağaç türünde doğal renk çok ilgi çekicidir ve cila sürülerek bu renkler muhafaza edilebilir. Bunun yanında ağartma ve boyama suretiyle odunun rengini değiştirmek mümkündür. Renk değişmeleri su ve buhar etkisi ile meydana getirilebilir. Meşe ağcı odunu daha uzun süre su içinde bekletilirse hemen hemen siyah renge dönüşür. Kayın odunu buharlanmak suretiyle kırmızımsı bir renk elde edilir ve mobilya endüstrisinde aranan bir renk temin edilmiş olur. Ceviz ağacı odununda buhar ile muamele edilerek yeknesak bir görünüş sağlanır. Mobilyacılıkta odunun rengi kıymetli ağaç odunu renklerine boyanmak suretiyle taklit renkler yaratılmaktadır.


  PARLAKLIK: Bazı ağaç türlerinin odunları doğal bir parlaklığa sahiptir. Ancak bu parlaklık cila uygulanarak elde edilen parlaklık yüzeyseldir. Doğal parlaklık ise derinlere gidebilmektedir. Odunlar öz ışınlarından dolayı radyal yüzeylerde daha parlaktır.

  Parlak odunlu ağaçlar; ladin, dişbudak, çınar, katalpa, ıhlamur ve kavaktır. Bazı ağaçların yüzeyleri ise yağlı bir görünüm verir. Bunlar; zeytin ve tik ağaçlarıdır.

  KOKU: Odunun kokusu içerisindeki uçucu maddelerden kaynaklanır. Bu maddeler en çok öz odununda mevcuttur ve bundan dolayı öz odun daha fazla kokmaktadır. Ağacın bu karakteristik özelliği kelimeler ile anlatılacak bir özellik değildir. Bu maddelerin uçucu olması nedeni ile açık havada bırakıldıkları taktirde zamanla kokularını kaybederler. Bu nedenle koku en çok taze kesilmiş ağaç yüzeylerinde mevcuttur.

  Ardıç, servi ve sedir aromatik hoş bir kokuya sahiptir, buna karşı çam reçineli bir koku verir. Sossafras ve Taxodiumlar hoş olmayan kokuları vardır. Catolpa göz kokusundadır. Acer Pseudoplatanus odunu sıcak ve ıslak olduğundan çiçek reçeli, Tectona grondis yanık deri, tropik ağaçlardan Ceratopetalum apetalum karamela kokusundadır.

  Koku bazen aranan özellik olabilir. Örneğin; cedrela odorata pura kutusu, servi ise çeyiz sandığı imalinde kokuları dolayısıyla kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Ancak bazı kullanış yerlerinde örneğin gıda maddelerinin ambalaj edildiği kutu ve sandıklarda koku arzu edilmemektedir.

  Doğal bulunuşu yanında odunun mikroorganizmalar tarafında bozulmaları sırasında koku teşekkül edebilir. Bu kokuyu ağacın kokusu ile karıştırmamak gerekir.

  Tekstür, lif yapısı ve dış görünüş

  Tekstür pratikte genellikle yanlış kullanılmaktadır. Kaba, ince veya orta tekstür gibi veya yeknesak veya düzensiz tekstür genellikle lif yapısının benzer özelliklerine verilen adlardır. Kaba, ince ve orta tekstür ile çıplak gözle veya lup ile görülen odun elemanlarının büyüklük ve nispetleri ifade edilmektedir. Büyük çaplı hücreler kaba tekstürü, küçük çaplı hücreler de ince tekstürü ifade eder. Hızlı büyüyen ağaçlar kaba tekstürlü, yavaş büyüyen ağaçlar ise ince tekstürlüdür.

  Çok ince tekstürlü ağaçlar: Şimşir, kızılcık.
  İnce tekstürlü ağaçlar: Çınar, akçaağaç.
  Orta tekstürlü ağaçlar: Huş.
  Kaba tekstürlü ağaçlar: Ceviz, maun.
  Çok kaba tekstürlü ağaçlar: Meşe, kestane, dişbudak, karaağaç.

  Yeknesak veya düzensiz tükstür görünüşünün yeknesaklık derecesiyle ilgilidir. Bunlar bir yıllık halka içerisinde yapıdaki farklılıklar gösterirler. Halkalı trakeli odunlar genellikle dağınık trakelilerden daha düzensiz tekstürdedir. İlkbahar odunundan yaz odununa geçiş ani olduğu gibi, yine düzensiz bir tekstür bahis konusudur.

  Lif yapısı denildiği zaman da odun içerisindeki elemanların yönleri anlaşılmaktadır. Lif yapısını tanımlamak için düzgün lifli, spiral lifli, dalgalı lifli, girift lifli tabirler kullanılmaktadır.

  Dış görünüş ile de odun yüzeyleri üzerinde mevcut değişik şekiller anlaşılır. Daha önceki konularda mikroskobik odun yapısından söz edilirken belirtilen öz odun, diri odun, ilkbahar ve yaz odunları, öz ışınları, reçine kanalları kesit yüzeylerine bağlı olarak bazı değişik görünüşler meydana getirmektedirler. Normal yapıdaki odunun şekli hoşa gidebildiği halde, daha çekici görünüş, bazı hallerde, yapısal anormalliklerden de meydana gelebilir. Liflerin gayri muntazam oluşu, gövdenin çatal kısımları, eksantrik öz, rengin gayri muntazam dağılışı, budaklar ve diğer anormallikler güzel bir görünüş temin edebilmektedir.

  Görünüş güzelliği özellikle mobilyacılar tarafından aranan bir özelliktir. Doğal olarak güzel şekilli odunlar nadirdir ve pahalıdır. Bundan dolayı geniş çapta taklit edilmektedirler. Kıymetli ağaçlardan 0.6-0.8 mm kalınlıkta kaplama levhaları elde edilerek diğer ağaç malzeme üzerine kaplanarak kullanılmaktadır. Güzel görünüşlü ağaç türleri odunların kağıt üzerine çekilmiş resimleri formika ve benzeri materyal şeklinde masif odun, kontraplak, lif ve yonga levhaları üzerine de yapıştırılmaktadır.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi