Oruç Tutulan Bu Ayın En önemli özelliği Nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Oruç Tutulan Bu Ayın En önemli özelliği Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Oruç Tutulan Bu Ayın En önemli özelliği Nedir

  Recep Ayını Seçkin Kılan Özellikler  Recep ayı, Allah’ın (cc) ayıdır“Recep ayında Allah’ın (cc) hiçbir kavmi gazabına uğrattığı duyulmamıştır. Zira Allah (cc) geçmiş ümmetlere sair aylarda azap etmiştir.” (Gunyet’üt Talibin)


  Recep ayı, tövbe ayıdır
  “Recep ayında Allah’tan (cc) çok istiğfar edin. Çünkü Allah’ın (cc) Recep ayının her vaktinde cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca cennette öyle köşkler vardır ki, ancak Recep ayında oruç tutanlar girer.” (Deylemi)


  Recep ayı, ibadet ayıdır“Receb-i Şerif’in bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Recep’in hepsini tutmuş gibi sevap verilir.” (Miftah-ül-Cenne)
  “Recep, suyu sütten ak, baldan tatlı ve buzdan soğuk cennette bir nehrinin adıdır. Bu sudan, sadece Recep ayında oruç tutanlar içebilir.” (İmam-ı Gazali)


  Recep ayı, mağfiret ayıdır“Allah (cc), Recep ayında oruç tutanları affeder.” (Gunyet’üt Talibin)


  Recep ayı, günahları terk etme ayıdırRecep ayına “mutahhar (temizleyici)” denmesinin sebebi ise; bu ayda tutulan oruçların, hataların ve günahların temizlenmesine vesile olduğu içindir.


  Recep ayı, seçkin olanların ayıdırMübarek zatlar, ancak Allah’ın (cc) rızasını her şeyden üstün tutan kimselerin Recep ayını değerlendirdiklerini söylemişlerdir.


  Recep ayı, yardımlaşma ayıdır
  “Bir kimse, Recep ayında bir kulun sıkıntısını giderecek olsa Allah (cc) ona, kıyamet günü Firdevs cennetinde gözünün görebildiği kadar uzunlukta büyük bir saray verir.” (Gunyet’üt Talibin)


  Recep ayı, şeytanın recmedildiği aydırRecep ayı, Şaban ve Ramazan ayları ile beraber, -Müminlere eziyet ve sıkıntı vermemeleri için- şeytanların taşlanıp kovulduğu aylardır. Kaynak: http://www.sorusorcevapbul.com - Recep Ayını Seçkin Kılan Özellikler
 3. 3
  Ziyaretçi
  En önemli özelliği yardımlaşma ayı olmasıdır.+ Yorum Gönder
oruç tutulan bu ayın en önemli özelliği nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi