Duyu Organlarımız Hakkında Bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Duyu Organlarımız Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Duyu Organlarımız Hakkında Bilgi

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Duyu Organlarımız Hakkında Bilgi

  Duyu Organlarımız Nelerdir


  Duyu organlarımız
  Canlılarda bazı tepkilerin alınmasını sağlayan hücreler vardır.
  Bu hücreler duyu organlarını meydana getirir. Bu duyu organları beyinden kontrol edilir. Her duyu organı almış olduğu uyartıyı beyinde değerlendirip, tepkisini ilgili organda gösterir.

  Her duyu organı farklı bir uyartıyı alabilir.
  Örneğin göz ışığa duyarlıdır, kulak titreşime duyarlıdır, burun ve dil suda çözünen maddelere duyarlıdır, deri dokunmaya duyarlıdır.

  İnsanda dış ortama açık 5 duyu organı vardır.
  1. GÖZ
  2. KULAK
  3. BURUN
  4. DİL
  5. DERİ

  GÖZ
  Işığa duyarlıdır. Kafatasının göz çukuruna yerleşmişlerdir. Gözü dıştan kaşlar, kirpikler, göz kapakları ve gözyaşı korur.
  Dıştan içe doğru 3 tabakadan oluşmuştur.
  a) Sert tabaka
  b) Damar tabaka
  c) Ağ tabaka

  a) Sert tabaka : Bağ dokudan yapılıdır. Gözü dış etkilerden korur ve gözün şeklinin bozulmasını önler. Rengi parlak beyazdır. Gözün ön tarafında saydamlaşarak “saydam tabaka”yı oluşturur. Saydam tabaka(=kornea) göze gelen ışığı kırarak gözün iç bölgesindeki göz bebeğine geçirir.

  b) Damar tabaka : Gözü besleyen kan damarları burada bulunur. Damar tabakada melanin pigmenti birikerek gözün içini karanlık oda haline getirir. Damar tabaka gözün önünde “iris” i oluşturur. İris göze rengini verir. İrisin ortasındaki deliğe de “göz bebeği” denir. İris büzülüp gevşeyerek göz bebeğinin genişleyip daralmasını sağlar. Böylece göze giren ışık miktarı ayarlanır. Kuvvetli ışıkta göz bebeği küçülür, az ışıkta büyür. İris fotoğraf makinesinin diyaframına benzer.

  c)Ağ tabaka : En içteki tabakadır. Görme sinirleri burada ağ gibi yayılmıştır. Ağ tabaka üzerinde göz bebeğinin tam karşısında “SARI LEKE bulunur. Görüntü sarı lekede meydana gelir.
  Görme sinirlerinin gözden çıktığı nokta ışığa duyarlı değildir.

  Buraya “kör nokta” denir. Ağ tabaka gözün önünde ince kenarlı(yakınsak) bir mercek olan “göz merceği” ni oluşturur. Göz merceği ışığı kırarak görüntüyü sarı leke üzerine düşürür.

  Göz uyumu : Uzağa veya yakına baktığımızda göz merceği yassılaşıp şişkinleşerek odak uzaklığını ayarlar. Böylece görüntü net olarak retinaya(ağ tabaka) düşer. Buna göz uyumu denir.
  Cismin görüntüsü sarı lekeye ters ve cisimden küçük olarak düşer. Görme sinirleri uyartıyı beyine gönderir. Beyinde görüntü düz ve cisme eşit olarak algılanır.

  Mercek gözü iki bölüme ayırır. Saydam tabaka ile mercek arasına “ön oda” , mercek ile ağ tabaka arasındaki geniş boşluğa”arka oda” denir. Göz yuvarlağının içi ışığı kırma özelliği olan “göz sıvısı” ile doludur. Arka odayı dolduran sıvıya “camsı cisim” denir. Sarı lekedeki hücrelerin iyi görev yapabilmesi için “A” vitamini gereklidir. A vitamini eksikliğinde “gece körlüğü” hastalığı ortaya çıkar.
 3. 3
  Ziyaretçi
  5 tane duyu organı vardır .bunlar ;
  göz=görmemizi sağlar
  kulak=sesleri duyabilmemizi sağlar
  burun=koklamamızı sağlar
  dil=tat almamızı sağlar
  ten=ellememizi sağlar 4. 4
  Ziyaretçi
  bu site bna değil ama kardesime yardımıcı oldu
  güzel bir site sizede tavsiye ederim

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi