Amiral Battı Oyununun Koordinat Sistemi ile ilişkisi Nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Amiral Battı Oyununun Koordinat Sistemi ile ilişkisi Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Amiral Battı Oyununun Koordinat Sistemi ile ilişkisi Nedir

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Amiral Battı Oyununun Koordinat Sistemi Ile Ilişkisi Nedir

  Amiral battı oyununun Koordinat sistemi ile ilişkisi hakkında bilgi

  Nasıl oynanır?
  Amiral battı oyunu iki kişi ile oynanır. Her oyuncuda bir adet atış kartı ve bir adet filo kartı bulunur. Oyuncular filo kartına kendi gemi ve mayınlarını yerleştirir. atış kartına ise rakibinin filo kartına yaptığı atışları işaretler. Herkes sırayla bir atış yapar, atışı gemilerden birine isabet eden oyuncunun tekrar atış yapma hakkı vardır. Atışı mayına denk gelen oyuncu bir el bekleme cezası alır, yani cezalı duruma düşen oyuncunun rakibi atışı boşa gelse de bir el tekrar atış yapar. Bu şekilde atışlar yaparak en büyük gemiyi yani amirali batırmaya çalışılır. Oyunun her hangi bir anında rakibin amiralini batıran oyuncu oyunu kazanır.
  Atış nasıl yapılır?

  Atış yaparken rakibinin filo kartındaki gemileri tahminde bulunarak koordinat noktalarını belirler. Örneğin; (3,-4) noktasını işaret eder burada 3 sayısı x ekseninden(yatay eksen) -4 sayısı y ekseninden (düşey eksen) belirlenip kesişimler işaretlenir.
  Örnek oyun: (Yukarıdaki görsel örnek oyuna aittir.)
  Ahmet ve Elif amiral battı oynuyorlar.
  Aşağıdaki kartlar Ahmet in kartlarıdır. Ahmet Elif in kartına yapmış olduğu atışları atış kartına elifin kendi gemileri için yaptığı atışları filo kartına işaretleyecektir. Ahmet kendi yaptığı atışları takip edebilmek için atış kartına bazı kodlar yazmaktadır yaptığı boş atışlar için X rakibinin gemilerine isabet eden atışlar için D harfini kullanmakta böylece rakibinin gemilerinin yerini tahmin etmeye çalışmaktadır.
  Ahmet: (3,-4) noktasına atış yaptım.
  Elif: Atış yaptığın yer boş. (Ahmet’in atış yaptığı yer boş olduğundan sıra Elif’e geçer)
  Elif: (-3,2) noktasına atış yaptım.
  Ahmet: Vuruldum (Ahmet’in gemisi vurulduğu için Elif bir el daha atış yapar)
  Elif: (-3,3) noktasına atış yaptım.
  Ahmet: atış yaptığın yer boş.
  Ahmet: (-4,2) noktasına atış yaptım.
  Elif: vuruldum. (Elif’in gemisi vurulduğu için Ahmet bir el daha atış yapar)

  Koordinat sisteminde de benzer şekilde bir noktanın koordinatları x ekseninden bir sayı ve y ekseninden bir sayı (x,y) olarak sıralı ikili şeklinde ifade edilir. Bu benzerlik satranç oyununda da vardır.


 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel küçüklüğümden beri bu oyunu bilirim 4. 4
  Ziyaretçi
  Cok yardimci oldunuz size cok cok tesekkur ederim

+ Yorum Gönder
amiral battı oyununun koordinat sistemi ile ilişkisi,  amiral battı oyununun koordinat sistemi,  amiral battı oyunun koordinat sistemi ile ilişkisi,  amiral battı koordinat sistemi,  amiral battı oyunu nasıl oynanır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi