Hava Kirliliğinin Yol Açtığı Sorunlar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hava Kirliliğinin Yol Açtığı Sorunlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Hava Kirliliğinin Yol Açtığı Sorunlar

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Hava Kirliliğinin Yol Açtığı Sorunlar

  Hava Kirliliğinin Yol Açtığı Sorunlar Hakkında Blgi


  Kronik bronşit: Başlıca nedenleri sigara içilmesi ve hava kirliliğidir. Önce, hasta sabah uyandığında ortaya çıkan kuru bir öksürükle başlar. Hastalar bunu çoğu kez sigaraya veya hava kirliliğine bağlayarak üzerinde durmazlar. Birbirini izleyen iki yılın üç ayını çoğu günlerinde öksürük olması kronik bronşitin yerleşmiş olduğunu gösterir. Kronik bronşitli hastaların bir kısmında zamanla ilerleyici bir nefes darlığı da başlar. Bu hastalarda hırıltılı solunum, dudak ve parmaklarda morarma, boyun damarlarında dolgunluk, bacaklarda ödem, karında asit, karaciğer büyümüsi gibi belirtilere çok sık rastlanır.

  Amfizem: Bu hastalık da sigara ve hava kirliliğinin eseridir. Sinsi bir nefes darlığı ile başlar. Önceleri ağır eforlarda görülen nefes darlığı giderek hafif eforlarda da olmaya başlar ve nihayet hastayı konuşturmayacak kadar ilerler. Bu hastaların ellerini kollarını oynatmaları bile hastayı nefes nefese bırakır. Amfizemli hastaların göğüsleri şişkindir ve adeta bir fıçı şeklini almıştır. Dudaklarını büzerek uzun uzun zayıflar.

  Astım: Hava kirliliğinin doğrudan doğraya astıma yol açıp açmadığı kesin olarak bilinmiyorsa da, hava kirliliğinden ençok zarar görenlerin astımlılar olduğu bilinmektedir. Hava kirliliği standartlarının aşıldığı durumlarda astımlıların hemen hepsi bundan etkilenmektedir. Böylegünlerde astım krizinde hastaneye başvurular artmaktadır. Bir zamanlar hava kirliliği ile ilgili olduğu düşünülen bir çeşit astım formu tanımlanmıştır ki, bu hastalıklara görüldükleri şehirlerin ismini izafeten “New Orleans Astımı” ve “Tokyo-Yokohomo Astımı” gibi isimler verilmiştir.

  Geçtiğimiz yıllarda, basın yayın organlarında İstanbul’da birçok hastada, geçmeyen kuru inatçı bir öksürükle karakterize bir çeşit bronşitin çok yaygın olarak rastlandığı bildirilmiş ve hastalık “İstanbul Bronşiti” olarak isimlendirilmiştir. Bu tablo, muhtemelen hava kirliliğine bağlı olarak bronşlarda oluşan bir tür alerjik iltihap sonucu ortaya çıkmıştır. Antibiyotiklere, öksürük ilaçlarına cevap vermeyen İstanbul Bronşiti ancak astım tedavisnde kullanılan kortizon ve antihistaminik ilaçlarla kontrol altına alınabilmiştir. Bu hastaların akciğer röntgenlerinde ve alerjik deri testlerinde herhangi bir bozukluk olmadığı halde, bronşlardaki aşırı duyarlılığı gösteren provokasyon testleri patolojik (bozuk) bulunmaktadır.

  Hava kirliliğinin, solunum yollarının nezle, grip gibi virüslerle oluşan enfeksiyonlarını ve bakterilerle oluşan bronşit, zatürre gibi hastalıklarını kolaylaştırdığı ve bu hastalıkların daha sağır seyretmesine yol açtıkları da bilinmektedir.
+ Yorum Gönder
hava kirliliğinin yol açtığı sorunlar,  hava kirliliğinin açtığı sorunlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi