Elektrik Ve Enerji Sektörünün Yol Açtığı Sorunlar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Elektrik Ve Enerji Sektörünün Yol Açtığı Sorunlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Elektrik Ve Enerji Sektörünün Yol Açtığı Sorunlar

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Elektrik Ve Enerji Sektörünün Yol Açtığı Sorunlar

  Hidrolik Santrallerin Sebep Olduğu Çevresel Sorunları


  Hidrolik güçle çalışan santrallerin çevreye etkileri olumlu ve olumsuz olarak iki şekilde tanımlanabilir. Gerek enerji, gerekse çok amaçlı Hidroelektrik Santrallerinin (HES) taşkın koruma, çevre ziraatını geliştirme, balıkçılığı destekleme, ağaçlandırma ile çevrenin estetik kalitesini ve mansapta su kalitesini yükseltme gibi olumlu etkileri vardır .

  Hidrolik enerjinin mikroklimatik, hidrolojik ve biyolojik çevre etkileri vardır. Baraj gölünün geniş yüzey alanı, buharlaşmayı artırmakta tarım arazilerinde tuzlanma ve çoraklaşma olmakta, sudan kaynaklanan paraziter hastalıklar artmakta, rezervuar altında kalacak bitki ve ağaçların kesilip temizlenmemesi ile denge oluşuncaya kadar başlangıçta birkaç yıl su kalitesi negatif yönden etkilenmektedir. Baraj gölü nedeniyle su yüzeyinin genişlemesi insanlar için zararlı bazı organizmaların üremesine neden olabilmektedir. Suda üreyebilen hastalık mikropları, gerek taşıyıcı gerek taşıyıcısız olarak malarya (şiştozom) ve nehir körlüğü gibi hastalıkların yayılmasına yol açabilirler. Assuan barajında kurulan sulama sisteminin devreye sokulması sonucu ortaya çıkan büyük boyutlu şiştozom patlaması bilinmektedir .

  Yeni Ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar
  Dünya enerji sektöründe önceleri petrol krizine bağlı olarak gelişen arz kısıtlamalarına, sonraları çevresel etki ve çevreci baskıların eklenmesi, değişik enerji kaynak türlerini gündeme getirmiş olup genelde temiz, çevre dostu yeşil enerji olarak adlandırılan Yeni ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını ön plana çıkarmıştır.
+ Yorum Gönder
elektrik ve enerji sektörünün yol açtığı çevre sorunları,  sektörel çevre sorunları,  elektrik sektorunu yol actigi baslica cevre sorunlari nelerdir,  Elektrik ve enerji sektörünün yol actigi cevre sorunları,  Elektrik ve enerji sektörünün yol açtığı çevre sorunları nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi