Ağaçların Kesilmesi ile ilgili Köşe Yazıları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ağaçların Kesilmesi ile ilgili Köşe Yazıları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ağaçların Kesilmesi ile ilgili Köşe Yazıları

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Ağaçların Kesilmesi Ile Ilgili Köşe Yazıları

  KESİLEN ÇAMLAR Ahmet Büyüksoy


  Sözüme bir Japon atasözü ile başlamak istiyorum. ‘Kış gelince gölge veren ağaçları unutursun.’
  İnsanlar gibi ağaçların da sevgiye, ilgiye muhtaç olduğunu, sevildikçe büyüyüp serpildiğini; eziyet görüp horlanınca hastalandığını, ölmeye durduğunu düşündünüz mü, bilmem. Adları ağaçtır; ama onların da biz insanlar gibi kederleri ve sevinçleri, hastalıkları ve ölümleri vardır. Her birinin dili, söylediği başka başkadır. Ve onların yaşamaları da ölümleri de biz insanoğullarının elindendir; uzun ve mutlu bir hayat sürmeleri, bizimle olan ilişkilerine bağlıdır.
  Bilim adamları diyor ki, `Geçmişe tanıklık eden, yıllarca canlılara ev sahipliği yapan, çevresinde çocukluğunu yaşayanlara anılarını hatırlatan anıt ağaçlar, uzun yaşama şansını, insana ya çok yakın ya da çok uzak olmakla yakalayabiliyor.` Ortalık yerde, sahipsiz duran ağaçlar, her gün birilerinin gazabına uğrama tehlikesi yaşarlar. Parklarda, piknik alanlarında kimileri ağaçların beline sevgililerinin adlarını kazır; kimileri vecizeler (!), şiirler yazar, kimileri de kabuklarını soyarak yahut salıncak kurarak onlara işkence eder, hayatlarını söndürür.
  Kimileri de cami avlusundaki 60 yıllık ağacı birden keser, kestirirler..
  Hangi akla hizmet edilir, bilemem. Ömründe bir tek ağaç dikmemiş, gölgesinin ne anlama geldiğini bilmeyen birileri ya baltayla, ya da hızarla bir dakika içerisinde 60 yıllık bir ömrü yok edebiliyor maalesef...
  Yazık çok yazık..
  Akşam saatlerinde değişik kesimlerden, Büyük Cami avlusunda bulunan asırlık iki çam ağacının kesildiğini gelen telefonlardan öğrendim. Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkililerinin emriyle kesildiğini söylediler.
  Bir başkaları da Belediye Başkanı Yusuf Başer’in emriyle kesildiğini söylediler.
  Başkaları da cami müezzininin müracaatı Belediye Başkan Yardımcısı Tevfik Bozkurt’un talimatıyla kestirildiğini söylediler.
  Her kim ne adına, ne görüştüler, ne konuştular, niye böyle bir karar verdiler? Doğrusu önemli değil. Ortada kesilen iki tane asırlık çam ağacı var..
  Yerel basına yansıdığı kadarıyla birilerinin talebi doğrultusunda, Anıtlar Kurulu’nun müsadesiyle kesildiği belirtiliyor.
  Günahtır, ağaçlar cami önündeydi yıllardan beri.. Artık yok,
  Konuyla ilgili görüştüğüm kişilerin gerekçesi sudan bahane..
  Hiç bir mantığı, mantelitesi de yok.
  Efendim; bu ağaçlara kuşlar konuyor. Kuşlar da musalla taşına dışkı bırakarak, çevreyi kirletiyorlarmış.
  Pes doğrusu. Hiç, siz İstanbul’a gitmediniz mi?. Yüzlerce caminin avlusunda binlerce kuşları, ellerinde yem veren yüzlerce insanı görmediniz mi? Dünyanın neresinde bir cami görürseniz, cami avlusunda, şadırvanında, kubbesinde kuşlar görürsünüz. Orada kurşunlara zarar vermeyen kuşlar, Yozgat Çapanoğlu camisinde mi zarar veriyor? Allah aşkına..
  Bizim aklı evvellere diyeceğimiz fazlaca bir şey olmadığını ifade etmek istiyorum.
  Ağaç kesmek telafisi gayri mümkün bir olaydır. Caminin iyi görünmesi değil, Müslümanın iyi olması önemlidir. Caminin güzel görünmesiyle Müslüman güzelleşmez.
  Peygamber Efendimiz ağaç dikimine ve korunmasına çok önem vermişler, bizzat kendi mübarek elleriyle hurma ağaçları dikmişler ve ümmetini buna teşvik ederek şöyle buyurmuşlardır: "Kıyamet koparken sizden birinizin elinde bir hurma dalı bulunur da, kıyamet kopmadan dikmeye gücü yeterse mutlaka onu diksin” buyurmaktadır.
  Baş kes ama yaş kesme..
  Tabiatı zengin kılan, bir yeri yaşanılacak hâle getiren unsurların başında ağaç gelir. Hayatımız için yararları o kadar çoktur ki, yaş bir ağaç kesmek, bir insan öldürmek gibidir vesselam..
 3. 3
  Ziyaretçi
  çokkkk güzelll+ Yorum Gönder
ağaçların kesilmesi ile ilgili köşe yazıları,  ağaçların kesilmesi ile ilgili fıkra,  ağaçların kesilmesi ile ilgili fıkra türünde bir yazı,  ağaçların kesilmesi ile ilgili yazı,  ağaçların kesilmesi ile ilgili köşe yazısı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi