Evlilik izni Ne Kadar Süre içinde Kullanılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Evlilik izni Ne Kadar Süre içinde Kullanılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Evlilik izni Ne Kadar Süre içinde Kullanılır

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Evlilik Izni Ne Kadar Süre Içinde Kullanılır

  Evlilik mazeret izni evlenmenin tescilinden önce verilebilir mi?

  Evlenme nedeniyle mazeret izninin verilebilmesi için evlenmenin tescil edilmesi gerekmektedir. Ancak, resmi nikah töreni için gün alınması da o gün itibariyle evlenmenin yapılacağı anlamına gelir ve izin süreci başlatılabilir.

  Kanunda evlenme tarihinden itibaren 10 gün içinde izin kullanma zorunluluğu yok

  Bir çok kamu kurumu evlenme tarihinden itibaren yani resmi nikah davetiyesinde belirtilen günden itibaren 10 gün içerisinde mazeret iznini kullandırmaktadır. Halbuki Kanun metninde böyle bir zorunluluk yoktur. Yani, kamu kurumları sen evlendin ve 10 gün geçti diye izin vermemezlik yapamaz ve yapmamalıdır. Bize göre o takvim yılı içerisinde 10 günlük mazeret izni kullandırılmalıdır. Ancak, her halükarda izin kullanılabilmesi için evliliğin vuku bulması gerekmektedir.

  Dolayısıyla evlilik sürecine kadar memurların yıllık izinle bu süreci geçirmeleri gerekmektedir. Ayrıca, evlilik hazırlıkları için yıllık iznin yanında 104 üncü maddede bizatihi sayılmayan idarenin takdirinde olan mazeret izninin kullanılması da mümkün bulunmaktadır. Ancak, bu iznin verilip verilmemesi idarenin takdirindedir.

  Bu konuda yasal boşluk bulunmaktadır

  657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinde evlenenlere mazeret izni verileceği hüküm altına alınmasına rağmen bu iznin hangi tarihten itibaren başlayacağı ve hangi sürede kullanılması gerektiği belirtilmemiştir. Bu nedenledir ki kurumlarda farklı farklı uygulamalar yapılmaktadır. Halbuki bu konudaki boşluğu giderecek kurum olan Devlet Personel Başkanlığı çıkaracağı bir tebliğle bu konudaki kafa karışıklığını gidererek yasal boşluğu doldurabilir ve bu şekilde de kurumlar arasındaki farklı uygulamalar sona erer. Aynı sorunlar diğer mazeret izinleri için de söz konusudur. Bu sorunun çözümünün bir talimat kadar yakın olduğunu düşünüyoruz.
+ Yorum Gönder
evlilik izni ne zaman kullanılır,  evlilik izni
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi