Mutasyon Ve Modifikasyon Sonucu Canlılarda Meydana Gelen Değişiklikler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Mutasyon Ve Modifikasyon Sonucu Canlılarda Meydana Gelen Değişiklikler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Mutasyon Ve Modifikasyon Sonucu Canlılarda Meydana Gelen Değişiklikler

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Mutasyon Ve Modifikasyon Sonucu Canlılarda Meydana Gelen Değişiklikler


  Çevre etkisiyle vücut hücrelerinde görülen ve kalıtsal olmayan değişikliklere modifikasyon denir.Değişme vücut hücrelerinde olduğu için kesinlikle yavru canlıya geçmez yani kalıtsal değildir.Ortam sıcaklığı,ışık,nem oranı ve beslenme modifikasyona neden olan etkenlerdir.
  Canlının kalıtıma bağlı olmaksızın çevrenin etkisiyle ortaya çıkan özellikleride vardır.Çevrenin etkisi ortadan kalktığında veya değiştiğinde canlıdaki değişikliğinde ortadan kalktıgı görülür.Güneşin etkisiyle derinin esmerleşmesi,yapılan spor nedeniyle kasların gelişmesi buna örnek gösterilebilinir.
  Genlerde meydana gelen değişmelere mutasyon denir.Mutasyon,radyasyon ve bazı kimyasal maddelerin etkisiylede meydana gelebilir.Vücut hücrelerindeki mutasyonlar kalıtsal olmadıkları halde üreme hücrelerindeki mutasyonlar kalıtsaldır.
  Mutasyonlar,gen yapısında meydana gelen değişmelerle oluşabileceği gibi kromozom sayısı ve yapısında meydana gelen değişmelerle de oluşabilir.Mutasyona neden olan etkenlere mutajen denir.X ışınları,kimyasal maddeler,radyoaktif ışınlar,sigara katranı gibi etkenler mutajendir.
  Faydalı mutasyonlar,yeni kalıtsal özelliklerin oluşmasına neden olur.Bu durum çok uzun bir süreç sonunda bir türden alt türlerin oluşmasına neden olabilir.Bu şekilde canlıların çeşitliliği artar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi