Mitoz Bölünme Ne Kadar Sürede Gerçekleşir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Mitoz Bölünme Ne Kadar Sürede Gerçekleşir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Mitoz Bölünme Ne Kadar Sürede Gerçekleşir

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Mitoz Bölünme Ne Kadar Sürede Gerçekleşir

  Mitoz Bölünme Süresi Hakkında Bilgi

  Vücut hücrelerinde meydana gelir. Mitoz bölünmeyle yaralanan ve yaşlanan hücrelerin yerine yeni hücreler meydana getirilir. Organizmanın büyümesi ve yaraların onarılması mitoz bölünme sayesinde olur. Bitkilerin sürgünlerinin uçlarında mitoz bölünme yoğun bir şekilde görülür. Mitoz tek hücreli canlılarda üremeyi sağlar.
  Mitoz bölünme başlamadan önce DNA kendini eşler.
  Mitoz bölünmenin evreleri
  Mitoz bölünme iki kısımda meydana gelir.
  1) Çekirdek bölünmesi
  2) Stoplazma bölünmesi

  1. Interfaz
  Canlının normal yaşam evresidir. Kromatin iplik kısalıp kalınlaşarak kromozomu oluşturur. DNA kendini eşler. Böylece kromozom miktarı iki katına çıkar.
  2. Profaz
  Profaz safhasında sentrozomlar arasında iğ iplikleri oluşur. İğ iplikleri, kromozomların hücrenin ekvatorunda (ortasında) durmasını veya kutuplara çekilmesini sağlarlar. Bu safhada kromozomlar kısalıp, kalınlaşarak çekirdek zarına yaklaşırlar. Bu evrede her koromozom iki kromatitten oluşur. Bu koromatitlere "kardeş kromatit" denir. Çekirdekçik ve çekirdek zarı erir, çekirdek kaybolur. (30 - 60 dk)
  3. Metafaz
  Bu safhada kromozomlar hücrenin ekvatoral düzlemine dizilirler. Bu safhanın en önemli özelliği bir kromozomun kardeş kromatitlerinin karşı karşıya bulunmasıdır. (2-6 dk)
  4. Anafaz
  Kardeş kromatitler birbirinden ayrılarak karşılıklı kutuplara çekilir. Ve artık bu kromattitler kromozom olarak adlandırılır. Kardeş kromozomlar kutuplara ulaştığında anafaz bitmiştir. (3-15dk)

  5. Telofaz
  Kromatidler uzayarak kromatin iplik durumuna geçerler. İğ iplikleri kaybolur. Çekirdekçik ve çekirdek zan olu*şur. Böylece çekirdek oluşmuş olur
+ Yorum Gönder
mitoz bölünme ne kadar sürede gerçekleşir,  hücre bölünmesi ne kadar sürede gerçekleşir,  hucrelerin mitoz bolunme sureleri,  mitoz bölünmenin süresi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi