Hayvancılık ürünleri Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hayvancılık ürünleri Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap:
  Hayvancılık ürünleri hakkında kısa bilgiler


  Hayvan ürünleri, yetiştirdiğimiz hayvan üretimine bağlı olarak değişebilir. Evcil hayvanların üretimindeki maksadımız öncelikle yararlanmak amacı ile yapılmaktadır. Hayvan üretimi, insanların temel gıdaları et, süt, yumurta gibi hayvan ürünleri elde etmek için yapılmaktadır.

  Hayvan ürünleri et, süt ve yumurta; insanların dengeli beslenmesi bakımından olmazsa olmazlardandır. İnsanın yaşamı için gerekli hayvansal protein ihtiyacı vardır, bu proteini de almak zorundadır.

  Hayvansal Üretim: Hayvansal üretim dünyamızda son zamanlarda bilimsel olarak yapılmaktadır. Hayvansal üretim yapılırken belli kıstaslarla üretim yapmak gerekmektedir. Ette, sütte ve yumurtada yetiştirme koşulları belli bir kurala bağlanmıştır. İnsan tüketimine sunulan hayvansal ürünler bazı kimyasallardan arınmış olması gerekmektedir. Hayvan ürünlerinde dünyanın bütün ülkelerinde kabul görmüş ve yasallaşmış, kalıntı yapacak ilaç ve kimyasallar bulunmaması gerekmektedir.

  Hayvan üretimi önemlidir. Et, süt ve yumurta üretimi yaparken hayvan üretimi nasıl yapılmalıdır, bunu iyi bilmek gerekmektedir. Hayvan üretimi yaparken uyulması gereken hayvan beslenmesi, ilaçlama ve aşılama gibi hayvanların alacağı kimyasal ve diğer gıdaların normlara göre verilmesine dikkat edilmelidir.

  Hayvansal ve bitkisel ürünler insanların dengeli beslenmeleri için önemlidir. Hayvansal ve bitkisel ürünler insanların vazgeçemeyeceği temel besin maddeleridir. Hayvansal ve bitkisel ürünler insanlar tarafından beraber tüketilen temel gıda maddeleridir.

  Hayvan ürünleri et, süt ve belli bir teknikle işlenerek insanların değişik tat ve şekilde insan tüketimine sunulmaktadır.

  Bu hayvansal ürünler etten üretilenler salam, sosis, sucuk, pastırma, kavurma v.s. gibi birçok hayvansal ürünler vardır. Bu ürünler dünyanın değişik yerlerinde ve değişik bölgelerinde değişik şekilde işlenmekte ve besin olarak kullanılmaktadır.

  Sütten üretilen hayvansal ürünler yoğurt, peynir, tere yağ, sütten üretilen tatlılar, süt tozu, teleme v.s. gibidir. Hayvan ürünlerden süt Dünya nın değişik yerlerinde değişik şekilde işlenerek de tüketilmektedir.

  Yumurtada işlenerek değişik hayvansal ürünler yapılarak tüketilmektedir.

  İnsanların temel gıdası olan et, süt ve yumurtadan başka hayvansal ürünler vardır. Bu hayvansal ürünler hayvan derisi, yün, tiftik, kıl, tüy, bağırsak, yumurta kabuğu, boynuz ve tırnak gibi insan yaşamına katkısı olan hayvansal ürünlerdir.

  Hayvansal Ürünler: Hayvansal ürünler insanlar tarafından değişik yöntemlerle işlenerek kendi yararları için kullanılmaktadır. Bu hayvansal ürünlerden bazılarından insanlar nasıl yararlanmaktadır, kısaca bahsedelim.

  Hayvan Derisi: Hayvan derisi işlenerek insanların giysi, ayakkabı, çanta, kemer, cüzdan, post, örtü v.s gibi ihtiyaçlarında kullanılmaktadır.

  Yün, Tiftik, Kıl: Bu hayvansal ürünler kullanım yerleri değişik yerlerde olsa da aşağı yukarı aynıdır. Triko sanayi, dokuma, halı, çul, çuval, ip, yatak, süs eşyası bibi yerlerde kullanılmaktadır.

  Tüy: Hayvansal ürünlerden olan tüy, yatak sanayinde ve süs olarak kullanıldığı bilinmektedir.

  Bağırsak: Bağırsak özel olarak işlendikten sonra kat küt (Cerrahi iplik) olarak imal edilmektedir.

  Ayrıca deve kuşu yumurta kabuğu, özel olarak işlendikten sonra süs eşyası yapılmaktadır.

  Hayvan ürünleri ve hayvansal ürünler, insanlar için her zaman hem beslenme hem de diğer ihtiyaçlarının karşılanmasında büyük önem taşır.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi