Geçmişte Ve Günümüzde Oynanan Matematik Oyunları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Geçmişte Ve Günümüzde Oynanan Matematik Oyunları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Geçmişte Ve Günümüzde Oynanan Matematik Oyunları

 2. 2
  Yoncalar
  Bayan Üye

  Cevap: Aslında bir çok eğlence araçları matematik ile oynanmaktadır.Geçmişten günümüze kadar gelen domino,okey zarla oynana oyunlar matematik ile oynanmaktadır. 3. 3
  Ziyaretçi
  matematik oyunlarını çözen kişinin zekası da gelişiyor 4. 4
  Ziyaretçi
  1)TOPOLOJİK DÜĞÜMLER


  Topolojik Düğüm Nedir?

  Her problemin temel bir çözümü vardır, yeter ki işlemsel algoritma mantıklı örgülensin. topolojik düğüm problemlerini çözerken dokunarak, eğlenerek, düşünerek, pratik ve zevkli çözümler üreteceksiniz. Topolojinin geometriden farkı, geometrik nesnelerin kaskatı durması ama topolojik nesnelerin eğilip bükülebilmesidir.


  Kurallar:

  1- Düğüm çözülürken bu topolojik nesnenin geometrisi istenilen şekilde değiştirilebilir.

  2- Düğüm nesnenin topolojisi değiştirilmeden çözülmelidir. Örneğin iplerin koparılması, tahta bloğun kırılması, delik açılması, kesilmesi vb hacmi bölecek veya azaltacak hareketler yasaktır.

  2)HANOİ KULAESİ


  Hanoi kulesi oyunu, 1883 yılında Fransız matematikçi Edouard Lucas tarafından ortaya atılmıştır. Oyun ortaya çıkışı Hint inanışlarına dayanmaktadır.

  HANOİ KULESİ NASIL ONANIR

  Yan yana üç ince sütun vardır. Sütunların birincisine aşağıdan yukarıya doğru çapları giderek artan diskler yerleştirilmektedir. Oyunun amacı tüm diskleri ilk durumdaki sütundan başka bir sütuna aktarmaktır. Diskleri geçirirken iki kurala uyulmalıdır:

  a) her adımda bir hamle yapmak.
  b) bir disk kendinden küçük çaplı bir diskin üstüne yerleştirilemez.


  Hanoi Kulelerinde disk sayısı ile hamle sayısı arasındaki ilişkiyi açıklayacak olursak; 1, 2, 3 disk için sırası ile toplam hamle sayısı 1, 3, 7 olacaktır. Buradan anlaşıldığı gibi disk sayısı ile hamle sayısı arasında bir ilişki vardır. Mesela, 2 adet disk için 2×2 – 1 = 3 (hamle sayısı) tür. O halde, n tane

  disk için toplam hamle sayısı 2nin n. kuvveti – 1 olacaktır.

  Bu durumda, Hanoi kulesi, matematik dersinde üslü sayılar konusu ile ilişkili olmasının yanında, problem çözme stratejilerinden tablo yapma stratejisi ve bağlantı kurma stratejisinin kullanılması ile de ilişkilidir.

  3)NİM UYUNU


  Nim oyunu çok eski zamanlardan beri oynanan bir oyun olarak tahmin ediliyor. Nim oyunu adını 1901 yılında oyun teorisini inceleyen ve geliştiren, Harvard Üniversitesi’nden Charles L. Boutan’dan almıştır.

  NIM OYUNUN KURALLARI
  1.Aslında bunun kuralları birazda size bağlıdır. Sırası gelen oyuncu hepsi aynı gruptan ve yan yana olmak kaydıyla (oyunun başında bir hamlede alınabilecek nesne sayısı sınırlandırılmışsa bu sınıra bağlı kalarak) istediği kadar nesne alabilir.
  2.Son nesneyi alan oyuncu oyunu kaybeder.

+ Yorum Gönder
geçmişten günümüze oynanan matematik oyunları,  Matematik oyunları nelerdir ,  geçmişten günümüze matematik oyunları,  eskiden oynanan matematik oyunları,  geçmişte oynanan matematik oyunları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi