Bilgisayarın Hızı Neye Bağlıdır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bilgisayarın Hızı Neye Bağlıdır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bilgisayarın Hızı Neye Bağlıdır

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Bilgisayarın hızını etkileyen faktörler

  Bilgisayarın hızını etkileyen faktörler arasında yer alan en önemli unsur: bilgisayar parçaları arasında yer alan ana bellek; ve bununla birlikte işlemcidir. Bilgisayarın hızını etkileyen faktörler arasında ana bellek bileşenleri olan RAM; ve ROM’un büyüklüğü ile birlikte işlemci hızının da yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir.
  Bilgisayarın hızı neye bağlıdır sorusunun yanıtları arasında yer alan, bilgisayarın hızını etkileyen faktörler arasında yer alan işlemci hızından söz ederken Hertz terimini de kullanmamız gerekmektedir. Bu nedenle Hertz ne demektir sorusunun yanıtına öncelikle bakalım:
  Hertz ne demektir? Bilgisayarın içinde bir çeşit saat yer almaktadır. Bu saat, saniyede, bilgisayara belirli darbeler vurmaktadır. Bu darbeler ise bilgisayarın hızını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Hertz ne kadar çok ise, bilgisayarın hızı da o kadar fazla olacaktır. Hz olarak belirtilen Hertz tabiri, 1 saniyede kaç darbe vuruşunun gerçekleştiğini, yanındaki sayı ile ifade etmektedir. Örneğin: 1 Hertz, bir saniyede bir darbe vuruşunun gerçekleşmesi anlamına gelmektedir. Bunun yanında, bir kişisel bilgisayarın saniyede iki trilyon darbe vuruşu gerçekleştirdiğini de belirtmemiz gerekmektedir. 1 GHz hızında bir işlemci satın alacak olursanız, saniyede bir milyar darbe vuruşu gerçekleştirecek olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir.
  Bilgisayarın hızı neye bağlıdır sorusunun yanıtları arasında yer alan bilgisayarın hızını etkileyen fakrötlerden bir diğeri de, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi ana bellek büyüklüğüdür. Ana bellek büyüklüğü, Byte tabiri ile belirtilmektedir. Bu nedenle Byte nedir sorusunun yanıtını da vermemiz gerekmektedir:
  Byte nedir? Byte, bilgisayarın belleği içerisinde toplanan verilerin büyüklüğünü ifade etmektedir. Bir harfin, bir byte olarak değerlendirilebilmesi olanaklıdır. Buna göre, bir KB, 1024 Byte olarak değerlendirilmektedir. 1 Mb 1024 Kb eşittir. 1 GB ise, 1024 MB eşittir. 1 TB’ın da, 1024 GB’a eşit olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi