Anadolu Selçuklu Devletinin En Büyük Hükümdarı Nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Anadolu Selçuklu Devletinin En Büyük Hükümdarı Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Anadolu Selçuklu Devleti Hükümdarları


  Üzerinde yaşadığımız bu cennet vatanı bizlere armağan eden büyüklerimizden birisi de Sultan Alparslan'dır. İslâmın bu bahadır evlâdı Malazgirt'te kalabalık Bizans ordusunu perişan ederek Anadolu'nun kapısını Müslümanlara açmıştır. Fetih ordusu da açılan bu kapılardan tekbirlerle girmiş ve her karışını kanlarıyla sulayarak bizlere vatan olarak teslim etmişlerdir.
  Sultan Alparslan, 26 Ağustos 1071 Cuma günü Malazgirt ovasında kılınan Cuma namazında halifenin gönderdiği şu hutbeyi okumuştur:

  "Allahım! İslâmın sancaklarını yükselt ve hayatlarını Sana kulluk için esirgemeyen mücahitlerini yalnız bırakma! Ya Rabbi! Alparslan'ı düşmanlarına karşı muzaffer kıl ve onun askerlerini meleklerin ile kuvvetlendir! Zira O, Senin rızanı kazanmak için varlığını, canını ve her şeyini fedadan sakınmıyor. O Senin yolunda ve dininin üstünlüğü için nasıl cihat yapıyorsa Sen de onu öylece koru ve düşmanlarını kahret!"

  Malazgirt ovasında kılınan Cuma namazından sonra bütün askerler bir birleriyle helalleşti. Sultan Alparslan kefen niyetine beyaz elbisesini giydi ve fetih gerçekleşti.

  Sultan Alparslan 1072'de Mâverâünnehir’i fetih etti. Fethettiği bir kalenin komutanı olan Yusuf Harezmî tarafından hançerlenerek yaralandı ve bu hançer yarasından 25 Ekim 1072'de şehit olarak baki âleme göçtü. Cenazesi Merv şehrine götürülerek babası Çağrı beyin yanına defnedildi.

  Anadolu’da kurulan Anadolu Selçuklu Devleti 1077’de kurulmuş 1307 yılında son bulmuştur. Bu 230 yılda 18 hükümdar hizmet etmiş ve 1299’da kurulan Osmanlı Devleti ile 1307’den itibaren devam etmiştir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi