Hamilelikte Stres Bebeği Nasıl Etkiler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hamilelikte Stres Bebeği Nasıl Etkiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Hamilelikte Stres Bebeği Nasıl Etkiler

 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Hamilelikte Stres Bebeği Nasıl Etkiler

  Hamilelik döneminde anne sağlığı bebek sağlığını direk veya dolaylı olarak etkilemektedir.Hamilelik döneminin sakin ve güven içinde geçmesi, anne ile bebeğin sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

  Yaşanan stres, acı ve üzüntülü olaylar ise hem bebek hem de annenin sağlığını olumsuz etkiliyor. Öyle ki yorucu iş temposu ve ruhsal yönden çöküntüye neden olabilecek üzücü olaylar, bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimini sekteye uğratabiliyor. Problemli bir gebelik de erken doğum riski taşıyabiliyor. Hatta doğum esnasında bebeğin oksijensiz kalmasına bile neden olabiliyor.

  Bilim adamları, stresli bir hamilelik dönemi geçiren anne adaylarının erkeklik hormonu testosteronu daha çok salgıladıklarını belirterek, bu hormonun da bebeğin sosyalleşme yeteneğini, konuşma kabiliyetini olumsuz etkilediğine dikkat çektiler.

  Bunun sonuçlarının otizme kadar varabildiğinin de altını çizen bilim adamları, sosyal bir çocuk sahibi olabilmenin ilk yolunun sakin ve stressiz bir hamilelik döneminden geçtiğini kaydettiler.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi