Geleneksel Zihniyet Ve Modern Zihniyet Karşılaştırması

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Geleneksel Zihniyet Ve Modern Zihniyet Karşılaştırması ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Geleneksel Zihniyet Ve Modern Zihniyet Karşılaştırması
  Soru: geleneksel zihniyet ve modern zihniyetin karşılaştırılması ? 2. 2
  Hakan Demir
  Özel Üye

  Cevap:
  Açıklamalı Geleneksel Zihniyet Ve Modern Zihniyet Karşılaştırması

  Zihniyet kavramı, bir toplumda, bireyler arası farklılıklar bir yana bırakıldığında geride kalan istikrarlı psikolojik yapı ve tüm bireylerde ortak olan bir takım inançlar, yargılar ve temsiller bütünü olarak tanımlanabilir; zihniyet, toplum veya kültürlere özgü bir zihinsel yapıdır. Bu yapı bireysel planda, birbiriyle mantık veya inanç bağlarıyla bütünleşmiş entelektüel eğilimler ve fikirler bütünü olarak ortaya çıkmaktadır.

  Toplumsal yapılar,
  siyasi, ekonomik ve sosyal oluşumlar; felsefecilere göre doğu ve batı zihniyeti günümüzde modern ve geleneksel zihniyet veya rasyonel ve rasyonel olmayan zihniyet şeklinde temellendirilmektedir. Bu tanımlar toplumları kapsadığı gibi, kişileri de kapsamaktadır. Modern dünyanın felsefi ve sosyolojik tanımlarının kategorize ettiği zihniyet tanımında din, zihniyeti oluşturan yan öğelerden biri olarak görülmektedir. Diğer öğelerin yanında dine verilen rol toplumsal ve siyasal hiçbir boyutu olmayan figüranlıktır, sahip olduğu değerin çok altındadır.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi