Türkü Neden Söylenir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Türkü Neden Söylenir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Türkü Neden Söylenir

 2. 2
  Hakan Demir
  Özel Üye

  Cevap:
  Türkü niye söylenir?

  Bu millete aidiyet hisseden biri için “Türkü niye söylenir?” sorusu abesle iştigaldir ve felsefeyle mantıkla anlaşılmaz. Aslında “Türkü niye söylenir?” sözü “neden / niçin” şeklinde bir soru cümlesi değildir milletimizin dil evinde. Bu ifadenin zımnında “nasıl kahramanca ölünür, nasıl en iyi âşık olunur, nasıl en koyu sevdaya düşülür, nasıl en yürekten ağlanıp, yanıp yakılır...” duyguları vardır.
  O bakımdan türkü çağırmak, türkü söylemek, türkü yakmak, asırlardır dilimizin ifade kalıpları arasında yaşayıp gelen sözlü kültür değerlerimizdendir.

  Bu millet ki, yüreğini hep yanında taşımıştır. Aşka ve Allah’a âşık, Hz. Peygamberine âşıktır. Bezm-i elest’ten beri gönül milletidir bu millet. Gönlünde daima kahramanını, yiğidini, âlimini, irfan ehlini yetiştirir. Tarihten bugüne göçlerle, gazâlarla, kıtlıklarla, gurbetlerle imtihan olmuş, yüreğinde hep memleket aşkı, sevda, hasret, şehitlik, ayrılık yarası vardır. Sevdiğini ölesiye sever. Kötüyü öfkesiyle kınar ve beddua eder.

  Bütün bu iç ve dış, maddî ve manevî özelliklere sahip milletimiz, duygularını, düşüncelerini, ıstıraplarını, mâvera kadar sonsuz gurbet duygularını, intizarlarını, öfkelerini, sevinçlerini neyle anlatabilecekti? Bu yüklü meziyetlere dilin ve ifadenin hangi biçimi karşılık verecekti?

  Türkü işte bunun için söylenir. Yüreği sürekli fışkıran böyle bir milletin elbette nağmeleri olacaktır. İşte bu nağmenin adı türküdür. Cahit Öztelli’nin ifadesiyle, “halkın iç âlemini yaşatan, beşikten mezara kadar bütün yaşayışını içine alan en dikkate değer edebî mahsuller türkülerdir.”
  Türkü, milletimizin dili ve gönlüdür. Âbide şahsiyetlerini ve kahramanlarını, sevdiklerini, gönlünde yaşattıklarını en vecidkâr ve en yanık bir şekilde ancak türküler dile getirebilirdi. Bu böyle bir hakikattir ki Karacaoğlan, Âşık Garip, Dadaloğlu, Dertli, Erzurumlu Emrah, Ruhsatî, Âşık Veysel birer türkü olarak yaşıyor gönlümüzde ve hafızamızda.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz güzel bir site ☺+ Yorum Gönder
türküler niçin söylenir,  turkuler niçin soylenir,  türküler neden söylenir,  turkuler neden soylenir,  türküler nicin soylenir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi