Dinlemenin önemini Anlatan Atasözleri Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Dinlemenin önemini Anlatan Atasözleri Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Dinlemenin önemini Anlatan Atasözleri Nelerdir

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: Dinlemenin önemini Anlatan Atasözleri

  Az söyle çok dinle


  Dinlemek, öğrenmenin güzel bir yoludur. Kulak vererek dinleyen insan pek çok şey öğrenebilir. Oysa çok konuşan insanda yanılma payı (özellikle bilmediği konularda) çok olur, hata yapma ihtimalî de artar. Ayrıca kişi yanlış ve çok konuşmalarıyla çevresindekileri rahatsız da edebilir.

  İki dinle bir söyle

  Haddinden fazla konuşmak, gereksiz ve yanlış sözlerin ağızdan çıkmasına yol açar. Ayrıca konuşan kişiyi de itici yapar. Bu bakımdan az konuşmalı, çok dinlemelidir. Hem yerinde konuşabilmek için de dinlemek şarttır. Çünkü söylenenler ancak bu şekilde kavranır, çenesi düşüklükten de bu şekilde kurtulur insan.

  Hocanın dediğini yap (söylediğini dinle), arkasından gitme (yaptığını yapma).
  Bir din görevlisinin anlattıkları dinin buyruklarıdır. Ancak insan beşerdir, şaşar. O da hatalı, kusurlu olabilir; hatta bile bile yanlış da yapabilir, söyledikleriyle yaptıkları birbiriyle çelişebilir. Bu bakımdan dikkatli ol; bu gibi yanlış yola sapmışların peşinden, onlar dinin buyruklarını anlatıyorlar diye sakın gitme.

  Ulu sözü dinlemeyen, uluyakalır

  Büyüklerin, erdemli kişilerin uzun tecrübelere dayanan sözlerine ve uyarılarına kulak asmayan kimse, türlü çıkmazlarla karşılaşır ve sonunda sızlanıp durur.
+ Yorum Gönder
dinlemenin önemini anlatan atasözleri,  dinlemenin onemini anlatan atasozleri,  dinlemenin önemini anlatan atasözleri ve anlamları,  dinlemenin önemini anlatan atasözleri kısa anlatım
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 11 kişi