Bayrak Ve istiklal Marşına Neden Saygı Duymalıyız

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bayrak Ve istiklal Marşına Neden Saygı Duymalıyız ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  klav
  Özel Üye


  Bayrak Ve istiklal Marşına Neden Saygı Duymalıyız
  Soru: Bayrağa ve istiklal marşına saygı
  Bütün devletlerin bayrağı ve marşları vardır. Her ikisi de milletlerin bağımsızlık ve egemenliğini simgelediği gibi o devletin tarihini o milletin özelliğini de yansıtır. İkisine ya da birine gösterilen saygısızlık yırtılması, atılması, yakılması o millete gösterilen saygısızlık olarak kabul edilir. Her ikisi de hem aynı hem de farklı anlamlar içermektedir. Ülkemiz zorlu koşular içerisinde seneler boyunca kurtuluş savaşı vererek bağımsızlık savaşını vermiş ve kazanmıştır. Bu zorlu koşullarda savaşan şehitlerimizin cesaretini, kanını simgelemesi açısından oldukça önemli bir özelliktdir. Resmi törenlerde, askeri yürüyüşlerde bayrağı bir kişi taşıyarak en önde ilerler askerler arkada takip eder. Yine okullarda pazartesi ve cuma günleri bayrak töreni ile okullar açılır ve kapatılır. Pazartesi günleri bayrak hızlı bir şekilde bayrak kaldırılır. Cuma günleri ise yavaş yavaş indirilerek tören sonlanır.

  İstiklal Marşı'nın yazıldığı tarihte Osmanlı Devleti yıkılmak ve yeni bir Türk devleti kurulmak üzere iken egemenliği simgeleyecek olan İstiklal Marşı'nın yazılması istenmiştir. Bunun için para teklifi sunulmuştur. Yüzlerce kişi şiir yazmış fakat bu şiirler istenilen nitelikte olmadığı için kabul edilmemiştir. İstiklal Marşı'nın yazarı olan Mehmet Akif Ersoy ise para teklifi nedeniyle şiiri vermek istememiştir. Çünkü ona göre egemenliği ve bağımsızlığı herşeyden önemli olan bu vatan için böyle bir teklif kabul edilemezdi. Teklif kaldırılır ve Mehmet Akif mecliste üç defa okuduğu şiiri kabul edilir. Sadece şiir olarak algılanmamalıdır. Mehmet Akif Ersoy bunu savaşa katılmış ve askerlerin bu topraklar için çektiği sıkıntıları, acıları yaşayan biri olarak yazması açısından kelimesi kelimesine düşünülmesi gereken anlam dolu bir şiirdir. Hem bu milletin duygu ve düşüncelerini yansıtması hem de cesaret vermesi amacıyla önemlidir.

  Forumalev.net için yazılmıştır.
  ? 2. 2
  selam
  Üye

  Cevap: Klav teşekkür ederim güzel ve yararlı bir yazı olmuş+ Yorum Gönder
istiklal marşına neden saygı göstermeliyiz,  bayrağımıza ve istiklal marşına neden saygı duyarız,  istiklal marşına neden saygı duyarız,  bayrağımıza ve istiklal marşına neden saygı göstermeliyiz,  türk bayrağına neden saygı göstermeliyiz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi