Azot Döngüsü Nasıl Gerçekleşir Kısaca

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Azot Döngüsü Nasıl Gerçekleşir Kısaca ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Azot Döngüsü Nasıl Gerçekleşir Kısaca

 2. 2
  Hakan Demir
  Özel Üye

  Cevap:
  Kısaca Azot Döngüsü Nasıl Gerçekleşir

  Hava ile toprak arasında azot alışverişini gerçekleştiren kimyasal değişmeler bütünü. Sanayide ya da mikroorganizmalarca havadaki azotun saptanıp bileşiklerine dönüştürülmesiyle oluşan amonyak ve nitratlar, bitkilerce protein yapmak üzere topraktan emilir. Hayvanlar ve insanlar bitkileri yiyerek azotu alır ve gerek insan, gerekse hayvan ve bitki artıklarıyla azot yeniden, kompleks bileşikler hâlinde toprağa dönerek mantarlar ve bakterilerce amonyum tuzlarına, bunlar da başka bakterilerce yükseltgenerek nitritlere ve nitratlara dönüştürülür. Bu tuzların bitkilerce tekrar kullanılmasıyla ya da içlerindeki azotun (azot ayrıştırıcı) bakterilerce açığa çıkarılıp havaya katılmasıyla çevrim tamamlanır.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Tam istediğim şekilde konuyu hazırlamışsınız elleriniz dert görmesin 4. 4
  Ziyaretçi
  Kısa etkili bilgi verdiniz

 5. 5
  Ziyaretçi
  sağ olun çok teşekkür ederim

 6. 6
  Ziyaretçi
  En öz ve kısa şekli budur. Ellerinize sağlık.

 7. 7
  Ziyaretçi
  En kisa ve öz şeklidir. Ellerinize sağlık

 8. 8
  Ziyaretçi
  Kısa ve öz olmuş çok teşekkürler :)

 9. 9
  Ziyaretçi
  Kısa ve öz tam istediğim gibi olmuş çok teşekkürler .

 10. 10
  Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim kardeşim.

 11. 11
  Ziyaretçi

  1-) Azot Döngüsü

  Birçok önemli organik bileşiğin yapısında azot (N) bulunmaktadır.
  Bakteriler dışında hiçbir canlı hayvanın %78’ini meydana getiren serbest azottan doğrudan yararlanamaz.
  Azotlu organik bileşikler ototrof canlılar tarafından üretilip, beslenme yoluyla heterotrof canlılara aktarırlar. Ölen organizmaların organik kalıntılarındaki azot da çürükçüller tarafından toprağa kazandırılır. Ayrıca toprak ve atmosfer arasında da çeşitli yollarla geçişleri olmaktadır.
  Atmosferden toprağa azot geçişi, asit yağmurlarıyla gerçekleşebildiği gibi, baklagillerin kökünde yaşayan bakteriler de (Rhizoblum bakteriler) havadaki serbest azotu tutarak toprağa kazandırırlar.
  Organik kalıntıların çürümesiyle açığa çıkan amonyak, nitrit bakterileri tarafından nitrite, nitrit de nitrat bakterileri tarafından nitrata dönüştürülür. Bu olaya nitrifikasyon denir. Nitrifikasyon sayesinde topraktaki yararlı azot tuzlarının oranı artar.
  Nitrifikasyon bakterileri bu dönüşüm sırasında elde ettikleri kimyasal enerji ile organik besin sentezi yaparlar (kemosentez).
  Bitkiler atmosferdeki serbest azotu kullanamazlar. İhtiyaç duydukları azotu topraktan nitrat tuzları şeklinde alırlar. Bazı bakteriler de nitrit ve nitrat tuzlarındaki azotu serbest hale dönüştürür ve atmosfere verirler. Bu olaya denitrifikasyon denir.
  Siyanobakteriler de atmosferin serbest azotunu tutarak organik besin sentezi yapabilirler.

+ Yorum Gönder
azot döngüsü kısaca,  azot döngüsü nasıl gerçekleşir,  azot döngüsü nasıl gerçekleşir kısaca,  Azot Dongusu kisaca,  azot döngüsü
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi