Hamster Nasıl Meydana Gelir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hamster Nasıl Meydana Gelir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Hamster Nasıl Meydana Gelir

 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Hamster Nasıl Meydana Gelir

  Taraba Ninja:
  ben sözümün arkasındayım bizim toplumumuz hamsterları fare olarak görüyorki aralarında çok fark var.
  Hamsterlarla İlgili Yanlış Bilinenler!

  -Hamster, fare ile sincabın çiftleşemsiyle oluşmuştur.

  Son derece yanlış bir bilgidir. Hamsterlerler "cricetidae" familyasındandır. "Cricetidae" familyasının Türkçesi hamstergiller'dir. Yani hamsterler kendine özgü familyasıyla fare ve sincaplardan ayrılır. Ki zaten fareler "Muridae" familyasından, sincaplar ise "Sciuridae" familyasındandır. 2 farklı familyadan gelen hayvanların çiftleşmesi sonucu yeni bir familya ortaya çıkması mantıksızdır.


  -Gonzales hamsteri ?

  Türkiye'de halk arasında "cüce campbell rus hamsteri" ne koyulan isimdir. Hareketli olduğundan zamanın çizgi filmlerindeki "hızlı gonzales" adlı kahramana benzetilerek bu isim yaygınlaşmıştır. İnsanlar artık cüce campbell rus hamsterlerini "gonzales" kelimesiyle tanıyarak sanki hamsterlerden farklı bir canlı olarak görmeye başlamıştır ki bu da son derece yanlıştır.


  -Cüce Campbell Rus Hamsterleri grup halinde yaşıyor?


  Çoğu sitede cüce campbell'lerin grup halinde yaşadıkları yazıyor. Bu yazılan cümleden insanlar farklı şeyler algılayabiliyor. Campbell hamsteri, doğruran bir kişi erkek campbell'ini dişinin yanında tutuyor. Sonra yavrular ve erkek campbell zarar gördüğünde akıllarında "hani bu campbeller grup halinde yaşıyordu?" cümlesi dönüp duruyor. Campbell'lerde dişi ve erkek hamster yan yana sürekli kalmamalı ki tercih çiftleştikten sonra ayırmak olmalıdır. Ama erkek campbell doğumda dişiye yardım edebilir bu yardımı da gözlemlemek isterseniz, dişi doğurana kadar erkeği yanında bırakabilirsiniz. Fakat doğum bitince ayırmanız şarttır. Campbeller erkek erkeğe veya dişi dişiye sürekli grup halinde kalabilir. Fakat genede aralarında sürtüşme olma ihtimali de vardır.


  -Farklı tür hamsterleri çiftleştirebilmek?


  Hamster türleri arasında kromozom ve vücut yapısı farkları vardır. Bu yüzden farklı türler çiftleştiklerinde yavru meydana gelmez. Fakat campbell ve winter white cüce rus hamsterleri çiftleştiklerinde yavru olabilir. Meydana gelen yavruların kısır olabilme ihtimalleri de vardır. Ayrıca iki tür çiftleştirilirken doğumda boyut farkı yüzünden ölüm yaşanmaması için winter whiteler'dan daha büyük olan campbell'ler dişi olarak seçilmeli, winter white'lar ise erkek olarak seçilmelidir. Bunun dışında syrian hamsterle, herhangi bir cüce hamsterin çiftleşme sonucu yavru meydana gelme ihtimali yoktur.


  -Hamsterler labaratuvarlada mı üretildi?

  Hamsterlerin farexsincap karışımı olduğunu düşünen zihniyet, bu işin labaratuvarda olduğunu düşünmüştür. Baştan iş yanlış olduğundan bu bilgide saçmalıktır.  -Kobay faresi hamster ?

  Yıllarca hamsterler "kobay faresi" olarak adlandırılmıştır. "Kobay", Türkçe'de üzerinde deney yapılan canlı anlamında kullanılıyor. Fakat hamster bir fare olmadığından, bu ismi alması yanlış. Ayrıca "kobay" adındaki asıl kemirgenler "guinea pig"lerdir.  -Guinea Pig bir hamster türü müdür?İki hayvanın familyaları farklıdır. Yani ikisi de farklı hayvanlardır.  -Hamsterin bağışıklık sistemi yok denecek kadar gelişmemiştir?
  Birkaç guinea pig dostunun, yazdıkları yazılarda bu tür bir anlam çıkıyordu ki yanlıştır. Hamsterler çoğu hastalığa ve virüse karşı hassas değildir. Kanser hücrelerinin oluşturduğu tümörler bile onlara etki etmez. Vücut tümörü zamanla yok eder. Bazı hastalıkları kapsa bile taşıyıcılık göstermez ve vücut üzerinde etkisi olmayabilir. Yani hamsterlerin bağışıklıklığı ve hastalıklara karşı tepkisi hafife alınamaz.


  -Hamsterler 9-10 yıl yaşıyabilir
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi