Mide Kanseri Nasıl Meydana Gelir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Mide Kanseri Nasıl Meydana Gelir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Mide Kanseri Nasıl Meydana Gelir

 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Mide Kanseri Nasıl Meydana Gelmektedir?

  Karnın sol üst bölümünde mide bulunuyor. Değişik nedenlerden ötürü midenin mukoza adı verilen zarında tümör olabilir. Bu tümörün iyi ve kötü huylu olanları vardır. Kötü huylu olanı kansere neden olur. Mide kanseri genelde midenin küçük kenarı adı verilen bölümde oluşur.

  Dünyada birçok kanser türü vardır. Mide kanseri en çok görülenler arasında 4. sırada yer aluyor. Ülkemizde bir yılda ortalama yirmi bin kişi mide kanserine yakalanıyor. Mide kanseri erkeklerde görülme sıklığı daha fazladır. Yaşlı insanlarda ise bu oran dahada çok artıyor.

  Mide Kanserinin Nedenleri Nelerdir

  Mide kanserinin ortaya çıkmasının ilk nedeni beslenme düzenidir. Tuzlu gıdaların çok tüketilmesi, sebze ve meyve yetersiz alınması beslenme alakalı en çok görülen nedenlerdir. Nitrat ve nitrit tuzları midemizde kanserojen madde olabilmektedir.

  Midemizde gastrit yada ülsere neden olan h.pylori adı verilen bakteri kanseri oluşturabilmektedir. Bu bakteri ortadan kaldırıldığı anda kanseri riski azalır.

  Son neden ise sigara. Sigara içmek mide kanserine yakalanma ihtimalini 6 kat daha fazla artırıyor. Sigara içmek mide bölümünde iltihaplara neden oluyor. Aynı bu şekilde alkol tüketmek mide kanseri oluşmasının sebeplerinden birisdir. Kalıtsal nedenlerde mide kanserinin gelişmesinde önemli ve büyük bir neden olarak gösterilmektedir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi