Zehirlenme Nasıl Meydana Gelir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Zehirlenme Nasıl Meydana Gelir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Zehirlenme Nasıl Meydana Gelir

 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Zehirlenme Nedir?

  Kimyasal etkileriyle yapıya zarar veren maddelerin sindirilerek, solunarak, temas edilerek veya enjekte edilerek alınmasına zehirlenme denir. Zehirler katı, sıvı ve gaz halde olabilir zehirlenme belirtileri ve tedavileri onlara temel olarak hangi maddenin sebep olduğuna göre değişir.

  Zehirlenme Nasıl Meydana Gelir

  Gaz Zehirlenmesi
  Gaz zehirlenmesi, bir dizi zararlı gazın, örneğin radon gazı, metan gazı, gözyaşı gazı, karbon monoksit, hardal gazı ve doğal gazların istenmeden veya zararlı solunmasının sonucunda meydana gelir.
  Gıda Zehirlenmesi
  Gıda maddelerinin üretim, nakil ve tüketimi sırasında içerisinde oluşan mikropların zehirlenmeye yol açmasıyla oluşur. Sık rastlanan gıda zehirlenmeleri bozuk konserveler, et, süt ürünleri ve mantardır.

  Asit – Alkali Zehirlenmesi
  Kezzap, çamaşır suyu ve deterjan gibi maddelerin istemsiz alımıyla gerçekleşir. Cilde ve göze temas ettiğinde ciddi zararlar bırakabilen asit alkali zehirlenmesi ağız yoluyla alındığında yutakta yanıklar oluşturur.

  Tarım İlaçları Zehirlenmesi
  Tarım alanlarında ekili alanlardaki besinlere zarar veren kemirici haşereleri ve böcekleri engellemek amacıyla üretilen ilaçların solunum, sindirim, deri yoluyla vücuda alınmasıyla tarım ilaçları zehirlenmesi oluşur.

  Zehirlenme Belirtileri: Baş ağrısı – Baş dönmesi
  Zehirlenmenin en sık rastlanan ve temel belirtilerindendir baş ağrısı ve baş dönmesi.

  Solunum Zorluğu
  Genel olarak gaz zehirlenmelerinde ortaya çıkan solunum zorluğu zehirlenme belirtileri arasında en sık rastlanan sonuçlardandır.

  Bulantı-Kusma

  Mide bulantısı ve kusma ağız yoluyla alınan zehirli maddelerle ortaya çıkan bir zehirlenme sonucudur. Hastanın kusmuğu zehirlenmenin şiddeti hakkında bilgi verebileceği doktora göstermek gerekir.

  Kaslarda Gevşeme-Hareket Edememe
  Çeşitli nedenlerle oluşan zehirlenmelerde halsizlik ve terleme ile birlikte kaslarda gevşeme ve uyuşma görülebilir.

  Şuur Kaybı – Koma
  Zehirlenmelerin şiddetine bağlı olarak hasta şuur kaybı yaşayabilir ve zehirli maddenin etkisi vücuda yayıldıkça komaya girebilir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi