Rüzgar Nasıl Meydana Gelir çamaşırları Nasıl Kurutur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Rüzgar Nasıl Meydana Gelir çamaşırları Nasıl Kurutur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Rüzgar Nasıl Meydana Gelir çamaşırları Nasıl Kurutur

 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Rüzgar Nasıl Meydana Gelir çamaşırları Nasıl Kurutulur?

  Havanın ısınması, ısınan kütlenin genişlemesine, dolayısı ile harekete geçerek yükselmesine neden olur. Ancak yükselen hava kütlesi atmosferin dışına çıkamayacağından, önce dikey sonra yatay yönde hareket eder. İşte bu noktada havanın ısınıp kütlesel olarak yer değiştirmesi, basıncın oluşmasına neden olur. Ancak atmosferin yaptığı basınç dünyanın her yerinde aynı değildir, çünkü yerçekimine, sıcaklığa ve bulunulan yerin yüksekliğine bağlı olarak değişir. Bu şekilde yüksek ve alçak basınç merkezleri oluşur. Atmosferdeki yüksek basınç alanları tepelere, alçak basınç alanları ise çukurlara benzetilebilir. Hava akıcı olduğundan, çekimin etkisi altında yüksek basınç alanlarından alçak basınç alanlarına doğru, sanki yamaçlardan akan su gibi hareket eder ve rüzgarları meydana getirir.

  Çamaşırlar rüzgarlı ortamlarda daha hızlı kururlar çünkü rüzgar havanın hareket etmesi demektir ve gaz maddeler hareket edince yani hızları arttıkça basınçları azalır.Bu yüzden de çamaşırların içindeki suyun üzerindeki basınç azalmış olur ve suyun daha kolay buharlaşmasını sağlar. Böylece çamaşırlar rüzgârsız havalara göre daha kolay kurumuş olur.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Evet rüzgarların kurutma özelliği vardır. 4. 4
  Ziyaretçi
  rüzgar çamaşırların nemini alır

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi