Egzozdan Siyah Duman çıkmasının Sebebi Nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Egzozdan Siyah Duman çıkmasının Sebebi Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Egzozdan Siyah Duman çıkmasının Sebebi Nedir

 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Egzozdan Siyah Duman çıkmasının Nedeni?
  Bunun birkaç nedeni olabilmektedir;
  Motorun fazla yüklenilmesi : Siyah duman motorun fazla yüklenmesinin tipik bir sonucudur.Gönderilen ilave yakıt havayla karışıp yanacak vakit bulamamaktadır. Egzost sübapları açıldığı zaman fazladan gelmiş olan yakıtın yanması tamamlanmadığı için duman ortaya çıkar. Bu tamamen yakıt hacmiyle ilgili olup hangi yakıt kullanılırsa kullanılsın meydana gelir.

  Yetersiz hava girişi : Yetersiz hava hava filtrelerinin tıkanması vb sonuçlardan kaynaklanır. Yanma için gerekli hava az olunca daha fazla yanar ve bir motorun duman çıkarmadan taşıyabileceği yük miktarı azalır.

  enjektör sorunu : Enjektör meme deliklerinin tıkanması veya bozulması yakıtın silindirde düzensiz olarak dağılmasına neden olur. Bu da duman yapan zengin karışımları meydana getirir. Çok yüksek enjektör basınçları veya çok düşük yakıt yoğunluğu o kadar ince bir sprey oluşturur ki bunun havanın içine yeterince karışması mümkün olmaz . Memeden uzakta bulunan hava yanma işlemine katılmaz yakıt az havayla yanar ve duman ( siyah oluşmasını sağlar. Kısmen tutuk bir enjektör iğnesi enjeksiyon zamanını değiştirir ve duman meydana getirerek çalışmayı bozar buda yakıtla havanın kötü karışmasının bir sonucudur.

  Timing hatası : Yakıtın geç enjeksiyonu geç ateşlemeye sebep olabilir bu durumda yakıt tam olarak yanmaz ve kara duman oluşur. Ateşleme çok geç olup eksik yanma olduğu takdirde “ beyaz duman” (Buharlaşmış yanmamış yakıt ) meydana gelir. Motor iyi durumdaysa enjeksiyon vaktini ileri almak beyaz dumanı yok edebilir.
+ Yorum Gönder
egzozdan siyah duman,  egzozdan siyah duman çıkması,  egzozdan siyah duman çıkmasının sebebi nedir,  egzozdan siyah duman çıkarsa,  egzozdan siyah duman neden çıkar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi