Türkçenin Yozlaşması ile ilgili Kompozisyon Örnekleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Türkçenin Yozlaşması ile ilgili Kompozisyon Örnekleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Türkçenin Yozlaşması ile ilgili Kompozisyon Örnekleri
  Soru: Türkçenin yozlaşması ile ilgili kompozisyon örneklerine ihtiyacım var bana Türkçenin yozlaşması hakkında güzel ve kısa kompozisyon yazar mısınız ? ? 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Türkçenin Yozlaşması ile ilgili Kompozisyon örnekleri

  Türkçenin Yozlaşması

  Dilde yozlaşma, dilin işleyiş özellikleri olan geçerli kurallarını bir tarafa atıp dili gelişigüzel kullanarak, yapı ve işleyişindeki kuralların işlemez hale getirilmesi, dilin işleyiş özelliklerini kaybedip bozulmasıdır.

  Gençlerin özenti kesimi tarafından yozlaştırılan güzel Türkçemiz unutulmakta ve yanlış kullanılmaktadır. Türkçenin yozlaştırılması da özünden uzaklaşmasına ve bozulmasına neden olmaktadır.Türkçenin yozlaşması ilk olarak dükkan, market ve iş yerlerinin İngilizce olarak adlandırılmasıyla başlamıştır. Bu da batı dillerine özenmemize neden olmuştur. Son yıllarda telefonla mesajlaşmanın çoğalması ve internetin bilinçsiz kullanımı sonucu dilimiz, kelimeler değiştirilerek hatta gereksiz harf eklenerek yozlaştırılmaya başlanmıştır. Özellikle genç kesimin kullandığı anlık mesajlaşma programları ve bazı sosyal siteler bu yozlaşmanın temeli olmuştur.

  Daha hızlı yazmak için kelimelerden harf çıkartılarak yapılıyordu. Örnek verecek olursak: Tamam, ne haber, selam gibi kelimeler tmm, slm, nbr şeklinde yazılıyordu. Fakat şimdi kısaltmak yerine daha da uzatılarak Türkçe karakterlerden olan ş, ç harfleri sh, ch, j şeklinde değiştiriliyor. Son olarak harflerin yerine rakam koyarak yazma gibi saçma sapan bir alışkanlık çıktı. A harfi yerine benzer olan 4 rakamını yazmak bu bozulmanın en basit örneği.

  Dilimizi yozlaştıran Türk gençleri bu yozlaştırma merakından en kısa sürede arınmazsa ve özentiliği bırakıp özüne dönmezse, bu özenti sadece dilimiz ile kalmayıp kültürümüzü, benliğimizi hatta beynimizi etkileyecektir.Lütfen konuşurken ve yazarken Türkçeyi doğru kullanmaya dikkat edelim. Kültürümüz, benliğimiz için. 3. 3
  Son Yolcu
  Bayan Üye
  Türkçemizin Yozlaşması

  Ne yazık ki günümüzde gelişen yabancı özenticiliği sayesinde ortaya çıkan kültür kirliliği kendini göstermiş ve tıpkı diğer yönlerde olduğu gibi dilimizi de zaman içinde kirletmeye başlamıştır.

  Dilimizde ki bu yabancılaşma ve yozlaşma öyle bir boyuta ulaşmış ki günümüzde artık birçok kişi ''tamam'' kelimesi yerine dahi ''ok'' demeye başlamış ve birçok alanda kendi öz dilini kullanmak yerine yabancı kökenli kelimeleri kullanmaya yönelmiştir.

  Özellikle son yıllarda gelir düzeyi yüksek semtlerde kullanılan argoyla karışık İngilizce-Türkçe arası bir dil Türkiye'de Türkçe den uzak bambaşka yabancı bir kitlenin oluşmasını sağlamıştır. Öte yandan oluşan bu öteki Türkiye'de sırf dikkat çekmek adına kullanılan yabancı sözcüklerde Türkçenin yozlaşmasındaki en çarpıcı örneklerden biridir. Maalesef televizyonlarda yapılan kalitesiz programlarda Türkçeyi kirleten en önemli faktörlerin başında gelmektedir.

  Sevgili dostlar, dil bir ülkenin birliğinin ve bağımsızlığının en önemli simgesidir. Türkiye'de dilin kullanımı konusunda ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu konuda toplum hayatında önemli bir yere sahip olan yazılı ve görsel medya'nın da Türkçe konusunda hassas olması beklenirken ne yazık ki dilin düzgün kullanıma çok az önem vermesi ve son derece üzücü bir tablodur.
 4. 4
  Ziyaretçi
  Çok iyimiş

 5. 5
  Ziyaretçi
  saoolun çok yardımcı oldunuz

 6. 6
  Ziyaretçi
  acil dilin yozlasması hakkında bilgi arıyorum bilen

 7. 7
  Ziyaretçi
  Sağolun.Çok teşşekür ederim.

 8. 8
  Ziyaretçi
  saolun çok yardımcı oldu

 9. 9
  Ziyaretçi
  Türkçenin yozlaşması kısaltma ile olur mesela slm mrb gibi kısaltılmş kelimeler Türkçenin konuşmasını car bozar

+ Yorum Gönder
dilin yozlaşması,  türkçenin yozlaşması,  dilin yozlaşması ile ilgili kompozisyon,  türkçenin yozlaşması ile ilgili kompozisyon,  türkçenin yozlaşması kompozisyon
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi