Toplumsal Kurum ve Kuruluş Arasındaki Fark

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Toplumsal Kurum ve Kuruluş Arasındaki Fark ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Toplumsal Kurum ve Kuruluş Arasındaki Fark Nedir?

  Kuruluş en az %50 si devlete ait olan veya devlet yararına faaliyet gösteren özel vakıf, dernekler ile devlete ait toplum için varolan tüzel kişilik yapılanmalarını belirtir. Burada tüzel kişilik olarak belirtmemin nedeni ise, tüzel kişiliğin toplulukların niteliğine göre "özel hukuk tüzel kişisi" ve "kamu hukuku tüzel kişisi" şeklinde ikili ayrıma tabi tutulabilir olmasından dolayıdır.

  Kurum ise yukarıda belirttiğim kuruluşların toplumsal bir yapıda olduğunu belirtmek için kullanılır. Aslında kurum terimi aynı terimin adli terim olarak karşılığıdır. Adli terimlerde topluma ait olgulardan söz etmek için bu terim kullanılır.

  Kısacası her ikisi de aynı kapıya çıkar. Çoğu yasamızda bu terimler "kurum ve kuruluş" şeklinde ikisi bir arada yazılarak kullanılır. Çünkü kuruluşlar adalet ile tamamen iç içedir.

  Burada ince bir nüansı daha belirtmek gerekir mesela karı ve koca adli bakımdan evlilik kurumunda yer alan gerçek kişilerdir. İkisi bir araya geldiği zaman kurum olurlar. Ama evlilik kuruluşu derseniz de bunu anlamayan çıkmaz.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi