Ayıplı ürün Ne Demek

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ayıplı ürün Ne Demek ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Ayıplı ürün Ne Demektir?

  Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilânlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Nerlerde Ve Niçin Kullanılırlar?

  Ayıplı Ürün Nedir?

  Ürünün etiketinde, ambalajında, kullanım ve tanıtım broşüründe, söz konusu malın ilan ve reklamlarında vaad edilen özellik ve niteliklere uygun olmayan ve tüketicinin satınalarak beklediği faydaları kendisine sağlamayan ekonomik, hukuki, ve her türlü maddi eksiklikler içeren ürün demektir.

  Gizli Ayıplı Ürün Nedir?

  Üründe satış sarasında gözde ve olağan bilgiyle tespit edilemeyecek gizli sakatlıklara gizli ayıplı mal denir. Kanun bu gibi durumlarda 8 günlük alıcıya gözden geçirme süresi tanımıştır.

  Hakem Heyeti Nedir?

  Tüketicinin ayıplı bir mal ya da hizmet alımı gibi mağdur olduğu zamanlarda, satıcı ile bu problemi çözemiyorsa başvurabilmesi için kurulmuş bir heyettir. Tüketici Hakem Heyetlerinin kararları nihaidir ve her ilgili satıcı veya firma bu kararı uygulamak zorundadır. Tüketici hakem heyetleri Kaymakamlıklara bağlı olarak görev yaparlar.

  Tüketici Mahkemeleri Nedir?

  Tüketicinin yaşadığı problemlerde davaların açıldığı mahkemeler. Miktarı Hakem heyetinin baktığından yüksek olan sorunlar mahkemeye açılır. Miktar şuan 1200 tl civarıdır.

  Celse Nedir?

  Mahkemelerin her bir oturumuna celse denir. Diğer adıyla duruşmada denmektedir.Kelime anlamı tek toplanıştır.+ Yorum Gönder
ayıplı ürün ne demek,  ayıplı ürün nedir,  ayıplı ürün anlamı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 19 kişi