Meshi Bozan şeyler Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Meshi Bozan şeyler Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Meshi Bozan şeyler Nelerdir

 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Kısaca Meshi Bozan şeyler Nelerdir?

  1) Mesh süresinin dolması.

  2) Ayağından mestleri çıkarmak

  3) Mestlerdeki yırtık veya sökük, ayak parmaklarından en küçük üç parmak sığacak büyüklükte ise, mesh bozulur. Bu konuda iki mest ayrı ayrı değerlendirilir.

  4) Gusül abdesti gerektiren durumlarda da mesh bozulur.

  5) Abdesti bozan herşey, meshi de bozar.

 3. 3
  Ziyaretçi
  Abdesti bozan herşey, meshi de bozar. Ancak, eğer meshin müddeti henüz bitmemişse, abdestte ayakları yıkamaya bedel mestleri meshe devam edilir. Şu üç halde ise, mesh tamamen bozulur. Bundan sonra alınacak abdestte mesh yapılamaz, ayakları yıkamak vâcib olur.

  1 - Mesh Müddetinin Sona Ermesi. Mesh müddetinin mukîm için 24 saat, yolculuk hâlinde olan kimseler için ise, 72 saat olduğunu zikretmiştik. Bu süre dolduktan sonra, artık mestler üzerine mesh yapılamaz. Abdestli iken mesh müddeti sona ermişse, mestler çıkarılıp yalnız ayakların yıkanması abdestin devamı için kâfidir. Bu halde dileyen mestlerini tekrar giyip üzerlerine mesh yapabilir.

  2 - Mestin Ayaktan Çıkması Veya Çıkarılması. Mestin birinin ayaktan kendiliğinden çıkması veya sâhibi tarafından çıkarılması meshin bozulması için kâfidir. Bu halde de abdest mevcut ise, yalnız ayakları yıkamak kâfidir.

  3 - Cünüplük, Hayız, Nifas Gibi Guslü Gerektiren Bir Hâlin Vukuu. Bu hallerde de mesh bozulur. Hiçbir hükmü kalmaz. Soğuktan ayağının donacağından korkan kimse, mesh müddeti dolmuş olsa bile, mestlerini çıkarmayıp meshe devam edebilir. Bu takdirde müddete itibar edilmez. Özür hâlininortadan kalkması esas alınır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi