Golden Yavrusuna Nasıl Bakılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Golden Yavrusuna Nasıl Bakılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Golden Yavrusuna Nasıl Bakılır

 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: GOLDEN RETRİEVER YAVRU KÖPEK BAKIMI
  YAVRU KÖPEK BAKIMI
  Yavru nasil temiz olur?
  Iyi bir üretici, yavrulari, bulunduklari yeri temiz tutmasiyla, wc-egitimini baslatir. Günde cogu defa, yapabilecekleri yerlere acilan gazeteleri, degistirir. Bunun yani sira, yavrular mümkün oldukca uzun sürelerle, disariya (dogaya) alistirilir, yavru büyüme caginda, disariyada yapabilecegini ögrenmesi icin.
  Yavru´da elinde olsa daha cok disariya yapmak ister, ama nasil yapacagini bilmez. Bu "nasil" durumu yavruya ögretilmesi gereken sey ve tamamen sahibine bagli.
  Genelde her iki saate bir ve yemeklerden, uykudan uyandiktan 15 dak. sonra yavru disariya cikartilir. Mutlaka sabirli olunmali ve yavruya, tuvalet ihtiyacinin görebilmesi icin yeteri kadar zaman bırakılmalıdır. Yavru isini bitirir bitirmez, abartılı bir sekilde sevilir ve ödüllendirilir. Ne kadar mutlu oldugunuzu yavru görmeli ve anlamalı.

  Bu durumu yavru kesinlikle unutmaz. Ve sonra yavru tekrar eve getirilir. Yavrunun cabuk basariya ulasabilmesi icin, yemek ve hareketritmi hep ayni zaman aralıklarında tutulması cok önemli.
  Ayrica yavru, tuvalet ihtiyacina özel bir yer vermileside büyük anlam tasımakta. Yavru hep ayne yere götürülmelidir, yani "köpektuvaletine". Sonucda yeni yerini önce bir tanımalı ve birsürü yeni seyler cok ilgisini cekecektir, ve bu yüzden nereye yapacagını unutabilir. Eger evde tuvalet yapacagi farkedilirse, kesinlikle ani bir sekilde yavru kaldırılmamalıdır. Sakin ve yumusak bir sesle konusup, kucaga alınır ve yapacagi yere götürülür.
  Eger ki, yeteri kadar hizli olamadıgımız icin bir "kaza" olmussa: Sabirli olalım. Böyle bir durumda, kendimize hakim olmamiz cok önemli ve kesinlikle sinirlenmemeliyiz. Her cezayi, yavru tuvaletini yaptigi icin kabul ederiz, "yanlis" yere yaptigi icin degil. Bu düsünceyle yola cıkarak, artık gözlenmedigi bir an gizlice köse bucaga yapar.Bu normal karşılanmalıdır.Eğer hep oraya yapmaya devam ediyorsa burununa yavaşça vurulmalıdır.Böylece köpek yaptığı yerin yanlış bir yer olduğunu anlar.
  Tuvalet kazasının hic olmaması icin en iyi metod, yavruyu sürekli gözlemektir.

  Mesela aniden daire cizmeye baslarsa, heycanlı bir sekilde burnu yerde aramaya baslarsa, demektir ki derhal yavru disarıya cıkartılmalıdır.
  Yavru mümkün oldugu kadar erken ve gec saate disariya cikarmayi, kendinizde aliskanlik haline getirmelisiniz. Aksamlari yorgun olmasini saglayin, geceyi kesintisiz uyuyabilmesi icin. Yavrunuz bir "Sürü" hayvanidir. Sürü´de hicbir zaman yalniz degildir. Bu yüzden geceleri onu biryere kilitlememelisiniz. Yalniz kalmayi henüz ögrenmesi gerekir, bunun icin en iyi zaman, wc-egitimini basarili bir sekilde bitirdikten sonradır. Yakınlarınzda, belki bir kafes veya box, hatta battaniye acılmıs karton/sepet de olabilir, yani geceleri onu duyabileceginiz bir yere ve kendisinde yalnız kalmadıgı hissi olan yere bırakın. Böylece kendisini emin ellerde hissedecek ve daha cabuk geceleri kesintisiz uyuyabilecektir. Ayrıca, ses yapmaya basladıgında, sizde onu duyabilecek ve derhal dısarıya götürme fırsatına sahip olacaksınız.

  Yavrunun temiz olmasi icin gereken zaman:

  Yavrunun temiz olmasinin ne kadar uzun sürmesi, sadece köpekle ilgilenen insanin gözleme özelligine baglıdır. Bu yüzden bazı köpek üc günde ögrenir, bazıları üc haftada. Bunun genelrecetesi malesef yokdur. Köpeginiz 6-7 aylikken hala temiz degilse, o zaman bir problemden bahsedebiliriz. Bundan önce "tuvaletkaza"larin olmasi cok dogaldır.  Yavru Köpekde Tüy Bakımı ve Fırçalama
  Tüy bakımı köpeklerde üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. çünkü yılda en az iki kez olmak üzere tüy değiştirirler.
  Bahçede yaşayanlarda bu genellikle ilkbahar ve sonbahar civarında daha yoğun dökülme şeklindedir ve daha kısa sürer. Fakat evde yaşayanlarda bütün yıla yayılarak devam eder.

  Eğer bir beslenme bozukluğu, hastalık veya lokal bir açılma yoksa bu tüy değiştirme olarak adlandırılır. Sizin yapmanız gereken onu hergün hatta yoğun tüy değiştirme zamanlarında sabah akşam olmak üzere iki defa fırçalamaktır. Bu işlem için en uygun olanı tel fırçalar veya eldiven gibi ele geçirilebilen çeşitli tipteki plastik fırçalardır.

  Yavru köpeğinizi fırçalamaya ne kadar erken alıştırırsanız ileride o da siz de rahat edersiniz. çünkü fırçalama genel bakım için beslenme kadar önemli bir işlemdir. Fırçalama yaparken köpeğiniz üzerinde gerekli olan günlük kontrolleri de uygulamış olursunuz. Bu bilhassa deri problemlerine yatkın olan ırklarda sorunu erken tespit etmek bakımından önemlidir.
  Fırçalama yaparken bilhassa ele geçirilebilen fırça tipleriyle aynı zamanda deriye masaj yapıp kan dolaşımını da uyarmış olursunuz.
  Kedi ve Köpeklerde Tırnak Bakımı
  Anatomik olarak parmak uçlarında yer alan ve işlev olarak insanlarda olduğu kadar kedi ve köpeklerde de önem taşıyan tırnakların korunması ve düzenli olarak bakımının yapılması gerekir.
  İnsanlarda küçük objelerin kavranması, tutma ve parmak uçlarının korunması gibi bir işleve sahip olan tırnakların köpek ve özellikle kedilerde ayrıca ilave edilebilecek pek çok önemli işlevi söz konusudur. Doğal yaşamda savunma aracı olarak kullanılan tırnakların avlanma, tutunma, tırmanma, yırtma, parçalama ve sürekli yer ile teması olan parmakların korunması gibi işlevleri kedi ve köpekler için büyük önem taşımaktadır.
  Yavru dönemlerinde sivri ancak daha yumuşak bir yapıda olan tırnaklar ileri yaşlarda sert bir yapı kazanır. Kedilerde beyaz renkli, köpeklerde ise beyaz ve siyah renk olarak iki renkte olabilen tırnağın renklendirilmesinde ise melanositler rol alır.
  Kangal köpeği ve Main Coon ırkı kedilerde olduğu gibi genetik ırk özelliği olarak fazla sayıda olabilmesine karşın kedi ve köpeklerde 5\'er adet tırnak bulunur. Parmak uçlarındaki yerleşimi ise farklılık göstermektedir. Köpeklerde parmak uçlarından görünen sabit bir konumda olmasına karşın, kedilerde ihtiyaç halinde kaslar yardımı ile dışarıya çıkarılan ve parmak uçlarından görülmeyen bir konumdadır.
  Sürekli yenilenen ve uzayan tırnaklar doğal yaşamda sürtünmeye bağlı olarak törpülenir. Oysa ev ortamında bakılan kedi ve köpeklerde bu doğal törpülenme olmadığından bakımının belli periyotlar ile yapılması gerekir. Aksi halde yürüme problemleri ve kırılmaya bağlı yaralanmalar görülebileceği gibi istemeden dahi olsa ev halkına da zarar verilebilir. özellikle kedilerde sivri bir yapısı olan tırnaklar kolayca deri çiziklerine ve yaralanmalara neden olabilir.
  Kediler başta olmak üzere bir çok köpek ve kedi tırnak kesiminden pek mutluluk duymazlar. Bazen büyük bir işkence halini alan tırnak kesme seansları ileri yaşlarda yapılması zorunlu bir bakım olacağından henüz yavru iken düzenli olarak tırnak kesimine alıştırmak sizin için kolaylık sağlayacaktır.
  Tırnak bakımı kedi ve köpeklerde şekil ve süre olarak farklıdır. Kediler doğası gereği sürekli tırmanma ihtiyacı duyarlar. Bu ihtiyaçlarını ev ortamında karşılayabilmeleri için tasarlanmış olan tırmalama tahtalarından bulundurmanız koltuk döşemelerinizi koruyabilmeniz için faydalı olacaktır. Bu tırmalama sırasında tırnaklarıda törpülenir ve sivrilik azalır. Buna rağmen belli aralıklarla kesilmeleri de gerekebilir. Tırnaklarını kesmek için kullanabileceğiniz özel tırnak makaslarını kolayca temin edebilirsiniz. Eğer kediniz hergün dışarı çıkan bir kediyse doğal bir törpülenme şekilleneceğinden tırnak kesimine ihtiyaç duyulmaz. Ayrıca dışarıya çıkan kedilerde tırnakların kesilmesi onun en önemli savunma aracını elinden almak olacağından veteriner hekimlercede pek tavsiye edilmez.
  Köpeklerde tırnak bakımı biraz daha düzenli takip edilmelidir. Tırnaklar direkt yer ile temas etmediğinden aşınma ve doğal olarak törpülenmeye pek müsait değildir. Bu nedenle tırnak kıvrılmalarına ve sonuçta kırılmalarına köpeklerde daha sık rastlanılmaktadır.
  Tırnak kesim işleminde dikkat edilmesi gereken bir kaç detay vardır ki bunlardan en önemlisi kesim işlemi sırasında canlı dokunun korunmasıdır. Aksi halde damarların bulunduğu bu bölümün kesilmesi halinde kanama şekillenebilir. çok büyük boyutta kanama olmamasına karşın tırnağın enfeksiyonlara açık hale gelmesine yol açabileceğinden kesim işlemi sırasında dikkatli hareket edilmelidir. Beyaz renkli tırnaklarda kolayca ayırt edilebilen bu damarlı bölge, siyah tırnaklı köpeklerde ayırt edilemediğinden kesim sırasında sık sık kanamalara neden olunabilir. Bu durumu önleyebilmek için küçük parçalar halinde kesmek ve dokuları kontrol etmek gerekir.
  Köpeklerde Banyo
  Sanıldığı gibi köpekler kolay kolay kokmaz ve sık yıkamak daha iyi temizlik anlamına gelmez. çünkü köpeklerde ter bezleri yoktur. Yani köpekler patileri dışında terlemezler. Dolayısıyla tere bağlı koku oluşmayacağından bizim gibi sık olarak yıkanmaya ihtiyaç duymazlar.
  Sık yıkandığında derinin Ph değeri de---gıs---ir ve aslında koruyucu olan derinin üzerindeki yağımsı tabaka kaybolur, köpeğiniz mantar ve uyuz gibi hastalıklara daha duyarlı hale gelebilir.
  Genellikle aşılama döneminde doktorunuz yıkamaya zaten izin vermez. Daha sonrasında ise eğer deride medikal bir problem yoksa, ama yıkamak istiyorsanız ayda bir kez yıkama önerilir. ---cög---u tüylü köpek sadece fırçalamakla temizlenebilir.
  Yıkayacağınız zaman onu önce ılık suyla ıslatmalısınız. Bu işlem için genellikle bir küvet tavsiye edilir. Küvetin altına onun kaymayacağı paspas şeklindeki malzemeden konursa iyi olur. Doktorunuz özel bir şampuan önermediyse köpek şampuanını bir kasede bir-kaç misli su ile ---cög---altın. Bir sünger parçası alın. Su ile dilüe ettiğiniz şampuanı emdirip köpeğinizin üzerine sürün.
  Şampuanı direk dökmeyin ve kesinlikle insan için üretilen şampuan ve sabunları kullanmayın. Köpek şampuanları insan şampaunları gibi üretilmediğinden çok köpürmesini beklemeyin. Kulağına su kaçırmamaya ve gözüne şampuan gelmemesine dikkat edin. Bunun için kulağına vazelinli pamuk koyun. çünkü kaçan su kulakta kronik (uzun süreli) otitis externa dediğimiz dış kulak yolu enfeksiyonuna sebep olabilir.

  Durulamayı ılık suyla (sıcak veya soğuk olmayacak) çok iyi yapın. Eğer çok kirli ise aynı işlemi ikinci kez tekrar uygulayabilirsiniz. Sonrasında onu önce bir havlu ile silin ve fön makinesinin ılık ayarıyla (sıcak değil) iyice kurutun. Köpeklerin derileri zor kuruduğundan cereyandan uzakta bir yerde tutun ve mümkünse o gün (en azından 4-6 saat) dışarı çıkarmayın. Kendiniz rahat yıkayamıyorsanız köpek kuaförlerinde yıkatabilirsiniz. Fakat ---cög---u kuaför bugün hala şampuan bilincine varamadığından şampuanınızı yanınızda götürürseniz daha iyi olur.
  Köpeğin Bakım İhtiyacı
  Köpeğin soğuktan korunması, banyo, tüylerin temiz tutulması, gözler-kulaklar ve ağız bakımı
  Köpeğin Soğuktan Korunması
  çoban köpekleri, St.Bernard, chow chow ve Sibirya husky’si dışında hiç bir köpek so---güg---a dayanamaz. Köpek eğer bir ev sıcaklığında yaşamaya zorlanırsa hastalanabilir. Boss adlı husky’nin çok bilinen öyküsü oldukça öğreticidir. Bu köpek çok cesur ve dayanıklı olduğu için on yıl kadar sürü başı olarak kullanıldıktan sonra bir Fransız kadın tarafından alındı. Bu saygıdeğer buzlar kralı böylece duvarlar arasında yaşamaya başladı ve iki yıl sonra yağmurlu bir gecede dışarı çıktığı için hastalanıp öldü.
  İnsana eşlik eden köpeklerin cogunun ev içinde uyumasına izin verilir. Köpek evin herhangi bir köşesinde, salonda, mutfakta, hatta tuvalette mutlu olabilir. Gereken tek şey altına küçük bir yastık ya da eski bir battaniye sermektir. öte yandan büyük köpeklerin sahipleri genellikle köpeklerinin bir terasta ya da bir avluda uyumasını tercih ederler.
  Köpeğin evin dışında barınması halinde, kulübesinin nemden ve rüzgardan korunması gerekir. Kulübe köpeğin beden ölçülerine uygun olmalıdır. Kulübenin içinde ayağa kalkabilmeli ve kendi çevresinde rahatça dönebilmelidir. Klasik köpek kulübesi, küçük bir ev biçiminde ve ağaçtan yapılır. Yüksek ve iki yana doğru eğik bir damı olur. Kulübenin içi ve dışı kötü hava koşullarının çürütücü etkisini ve parazit yuvalarının oluşmasını önlemek için boyanmalıdır. Kulübe periyodik temizlikler için sökülüp takılacak biçimde yapılırsa daha iyi olur.
  Kulübenin köpeğin rahatça girip çıkacağı kadar geniş tek bir kapısı olmalıdır. Kış aylarında bu kapı kalın bir örtü ya da kapak ile örtülmelidir. Köpeği romatizmadan korumanın en iyi yolu budur. Ayrıca köpeğin yattığı zemin topraktan biraz daha yüksek olmalı ve kulübenin damı kiremit ya da metal ile korunmalıdır. Kulübenin içindeki yatak paçavralarla ya da odun talaşıyla doldurulmuş sağlam bir şilteden ibaret olmalı ve her hafta havalandırılmalıdır.
  Kış aylarında soğuk algınlığına yakalanması ya da bacaklarında bir sorun olması halinde köpeğin evin içinde uyumasına izin verilmelidir.
  Banyo
  Köpeğin yıkanma sıklığı konusunda herhangi bir kural yoktur. Bununla birlikte köpek düzenli olarak fırçalanmalı ve postunda pire ve kene olmadığına bakılmalıdır. Köpek, çok kirlenmemişse ayda bir kez suyla yıkanmalıdır.
  Su ılık olmalıdır. Yıkama köpeğin kuyruğundan başlar, başına doğru devam eder. Köpeğin vücudu önce ıslatılır, sonra sabunlanır. Bu sırada kulakları pamukla tıkanmalıdır ve gözlerine sabun kaçmamasına dikkat edilmelidir.
  Banyodan sonra köpeğin, kuruyana kadar dışarda değil evin içinde dolaşmasına izin verilmelildir.
  Gebe köpekler ve on iki haftalık olmamış yavrular gerekmedikçe yıkanmamalıdır.

  Tüylerin Temiz Tutulması
  Sahip olduğu özellikler gerektirmedikçe bir köpeğin tüyleri kırpılmaz. Güneş köpeğin derisini yakabilir ve böylece böcekler köpeğin kanını emebilecekleri bir alan bulmuş olurlar. Köpeğin postunu temiz tutmak için kullanılan pek çok araç vardır: uzun ve geniş dişli taraklar, çeşitli sertlik derecelerinde fırçalar, küçük tırmıklar, makaslar ve bu iş için kullanılan bıçaklar. Düz tüylü köpeklerin özel bir eldivenle ya da hafif metalden yapılmış bir fırçayla kaşağılanması gerekir. Uzun ve tel gibi tüyleri olan cinslerin taşıdıkları özellikler gerektiriyorsa tüylerinin kesilmesinde yarar vardır. Bu uygulama cansız tüylerin alınmasını ve köpeğe istenen biçimin verilmesini sağlar. Köpeğin tüylerini estetik nedenlerle kısmen kesmek de mümkündür. Tüylerin gerek kesilmesi gerekse kırpılması bu işi bilen kişilerce yapılmalıdır. Kesme işini bilen, hevesi ve zamanı olan köpek sahibi tarafından uygulanabilir. Poodle cinsi köpekler istenen görünümü almaları için düzenli bir programa uygun olarak kırpılırlar.
  Gözler, Kulaklar ve Ağız
  Bütün köpek cinslerinin düzenli ve periyodik bakıma ihtiyaçları vardır. Zaman zaman köpeğe göz banyosu yaptırılmalıdır. Kulaklar her hafta mavi ispirtoyla, nemlendirilmiş pamuklu çubuk kullanılarak temizlenmelidir.
  Dişler için veteriner bakımı gerekir. Dişlerin dökülmesine neden olabilen diş taşlarının temizlenmesi gereklidir. Tırnaklar hayvanın yürümesini zorlaştırmayacak ölçüde ve uygun bir makasla kısaltılmalıdır. Bu işlem yapılırken hayvanın derisini incitmemeye özen gösterilmelidir. Kaşıntı olması halinde makat guddlelerinin boşaltılması gerekir. Bu da veterinerin yapabileceği bir uygulamadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi