Haritalarda Yer şekilleri Hangi Yöntemlerle Gösterilir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Haritalarda Yer şekilleri Hangi Yöntemlerle Gösterilir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Haritalarda Yer şekilleri Hangi Yöntemlerle Gösterilir

 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Haritalarda Yer şekilleri Hangi Yöntemlerle Gösterilirler?

  Başlıca haritalarda yerşekillerini gösterme yöntemleri:
  1. Gölgelendirme Yöntemi
  2.Tarama Yöntemi
  3. Kabartma Yöntemi
  4.Renklendirme Yöntemi
  5. İzohips Yöntemi
 3. 3
  Son Yolcu
  Bayan Üye
  1.RENKLENDİRME YÖNTEMİ:
  Fiziki haritalarda kullanılır.Yükselti ve derinlik basamakları renklerle gösterilir. Eşyükselti eğrileriyle birlikte kullanılır.Fiziki haritalarda yükseltiler genellikle, yeşil, sarı ve kahverenginin çeşitli tonları,derinlikler ise açıktan koyuya mavi rengin tonları ile gösterilir. Fiziki haritalarda kullanılan renkler,yükselti ve derinlik basamaklarını gösterir, yer şekillerini göstermez. Yükselti basamakları (m) Kullanılan Renkler:
  (0 - 200 Yeşil), (200 - 500 Açık Yeşil), (500 - 1000 Sarı), (1000 - 1500 Turuncu), (1500 - 2000 Açık Kahverengi), (2000 ve üzeri Koyu Kahverengi)

  2.TARAMA YÖNTEMİ:
  Yer şekilleri kısa, kalın, sık veya ince, uzun, seyrek çizgilerle taranarak gösterilir. Eğimin arttığı yerlerde taramanın boyu kısalır, sıklaşır ve kalınlığı artar. Eğimin azaldığı yerlerde taramanın boyu uzar, seyrekleşir ve incelir.Taramanın yapılmadığı yerler düzlükleri ifade eder.Tarama yöntemi ile harita yapımının zor olması,yükselti ve eğim bulma imkanı vermemesi nedeniyle fazla kullanılmamaktadır.

  3.GÖLGELEME YÖNTEMİ:
  Güneş ışınlarının yer şekilleri üzerine 45 derece açı ile geldiği kabul edilerek,ışık alan yerlerde herhangi bir işlem yapılmaz gölgelerin açık veya koyu oluşuna göre arazinin eğimi hakkında bilgi verilir.Gölgelerin koyulaştığı yerlerde eğim azalır. Yer şekilleri ayrıntılı bir şekilde gösterilemediği için günümüzde tek başına kullanılmamaktadır.

  4.KABARTMA YÖNTEMİ:
  Yükseltilerin belli oranlarda küçültülerek,yer şekillerinin kabartılarak gösterilmesidir. Yer şekillerini en iyi gösteren haritalardır.Oluşturulması ve taşınması oldukça zor olduğu için kullanışlı değildir.

  5.İZOHİPS (EŞ YÜKSELTİ) YÖNTEMİ:
  Yer şekilleri izohipsler yardımıyla gösterilir.Haritalarda yer şekillerinin gösterilmesinde en çok kullanılan yöntem izohips yöntemidir.
  İzohips (Eş yükselti) Eğrisi:Yükseltileri aynı olan noktaları birleştiren eğrilere eş yükselti eğrisi adı verilir.
  İzohips Aralığı (Eş Aralık-Ekuidistans):İzohipsler haritanın ölçeğine göre belirlenen yükselti aralıkları ile çizilir.Eş yükselti eğrilerinin aralarındaki yükseklik farkı eşittir.Bu özelliğe eş aralık(ekuidistans) adı verilir.Büyük ölçekli haritalarda aralık değeri daha az olur.
  İzobat(Eş derinlik) Eğrisi:Deniz ve göl yüzeyinden dibe doğru aynı derinlikteki noktaları birleştiren eğrilerdir.


+ Yorum Gönder
haritalarda yüzey şekilleri nasıl gösterilir 5 tane soru ve cecap
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi