Doymamış Yağlar Neden Daha Sağlıklıdır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Doymamış Yağlar Neden Daha Sağlıklıdır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Doymamış Yağlar Neden Daha Sağlıklıdır

 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Doymamış Yağlar Neden Daha Sağlıklıdırlar?


  Doymamış yağlar vücudun gereksinim duyduğu zorunlu yağ asitlerinin en iyi kaynaklarıdır.Doymuş yağlar ise Kolesterol seviyelerini yükseltirler.Bundan dolayı sağlığımız için doymamış yağları tercih etmeliyiz.

  Tekli doymamış yağlar: Konala, yer fıstığı ve zeytin yağları bu gruba girer. Bunlar bitkisel kaynaklı yağlardır. Bu nedenle kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. Tek bir yağ asidi zinciri içeren tekli doymamış yağlar, kalp açısından sağlıklıdır.

  Çoklu doymamış yağlar: Mısır, ayçiçeği ve soya yağlarının dahil olduğu bu gruptaki yağların, tüm yağ grupları arasında en sağlıklısı olduğu bilinir. Bu yağlar omega 3 ve omega 6 olarak gruplandırılır. Omega 3 kanın akışkanlığını olumlu yönde etkileyen bir yapıya sahiptir. omega 6 ise kanın pıhtılaşmamasını sağlar.

  Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan çoklu doymamış yağlar, dengeli olarak alındığında kalp hastalıkları riskini azaltır. Ayrıca ideal kan dolaşımı için ve vücudun fonksiyonlarını iyi şekilde yerine getirmesi için bu yağlar tüketilmelidir. İki ya da daha fazla yağ asidi zinciri içerdikleri için çoklu doymamış yağlar olarak adlandırılan bu tip yağlar, kalp açısından da sağlıklıdır.
+ Yorum Gönder
doymamış yağlar neden daha sağlıklıdır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi