Hz Muhammed Medine Dönemindeki Eğitim ve öğretim Etkinlikleri Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hz Muhammed Medine Dönemindeki Eğitim ve öğretim Etkinlikleri Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Hz Muhammed Medine Dönemindeki Eğitim ve öğretim Etkinlikleri Nelerdir





 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye





  Cevap: Peygamberimizin Medine Dönemindeki Eğitim ve öğretim Etkinlikleri Nelerdir

  Hicretten sonra Peygamber Mescidi, İslam'ın en önemli eğitim öğretim merkezi olmuştur. Peygamberimiz mescidin yanına "Suffe" adında ayrı bir bölüm yaptırmıştı. Burada yoksul olup barınacak yeri olmayanlar veya evi olduğu halde ilim öğrenmek isteyenler kalır, yeni bilgiler öğrenerek ve ibadet ederek günlerini geçirirlerdi.Burası bir anlamda yatılı okul gibiydi. Buradan yetişenler çevre şehirlere İslam'ı öğretmek üzere görevlendirilirlerdi. Suffe'den başka Medine'nin çeşitli mahallelerinde başka okullar da vardı.

  Peygamberimiz, insanların yararına olan her tür bilgiyi teşvik etmiştir. Zeyd bin Sabit'e İbranice'yi öğrenmesini istemiş, o da Peygamberimizin isteğini yerine getirerek kısa sürede öğrenmiştir. Peygamberimiz, başta Kur'an eğitimi olmak üzere Müslümanlara ziraat, tıp matematik savaş teknikleri, atıcılık, binicilik, yüzme gibi bir çok alanda bilgi elde etmelerini öğütlerdi.

  Bedir savaşında esir alınan müşrikler, Müslümanlara okuma yazma öğretmeleri karşılığında serbest bırakılmış, bu durum, Müslümanlar arasında okur-yazarlık oranını arttırmıştı.

  Peygamberimiz kadınların eğitimine de önem vermiş, onlar için özel bir gün tayin etmişti. Bu sayede, bilgili birçok kadın yetişti. Hz. Aişe, Hz. Fatıma, Ümmü Habibe, Esma, Safiyye bunlardan birkaçıdır.

  Peygamberimizin güzel sanatların bazı dallarıyla ilgili tavsiyeleri de olmuştur. O: "Allah güzeldir, güzeli saver" buyurmuştur. Hz. Ali'ye yazıyı güzel yazmasıyla ilgili tavsiyelerde bulunan Peygamberimiz, Hz. Hassan bin Sabit ve Abdullah bin Revaha gibi şairleri desteklemiştir.








+ Yorum Gönder
hz muhammedin medinedeki eğitim öğretim etkinlikleri,  hz.muhammed in medine dönemindeki eğitim ve öğretim etkinlikleri nelerdir,  Hz peygamber dönemi eğitim
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi