Tarihi ve Turistik Değer Olabilecek Eserleri Listeleyiniz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Tarihi ve Turistik Değer Olabilecek Eserleri Listeleyiniz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Tarihi ve Turistik Değer Olabilecek Eserleri Listeleyiniz

 2. 2
  Ecrin
  Bayan Üye

  Cevap: TÜRKİYENİN TURİSTİK DEĞERLERİ

  1.TÜRKİYENİN TURİSTİK DEĞERLERİ
  Turistlerin seyahatleri sırasında görmek istedikleri varlıklara turistik değerler adı verilir. Ülkemizdeki turistik değerleri, tabii ve tarihi değerler olarak iki gruba ayırmak mümkündür.
  A.TABİİ DEĞERLER
  Tabiatta kendiliğinden oluşmuş güzelliklere tabii değerler denir.Tabii değerleri özelliklerine göre çeşitli şekillerde gruplandırabiliriz.
  1.Tabii Harikalar
  Görünüşleri ve özellikleriyle insanlarda hayranlık uyandıran,benzeri bulunmayan,tabiatta kendiliğinden oluşmuş güzelliklerdir.Ülkemizdeki tabii harikalardan bazıları şunlardır:
  - Pamukkale(Denizli)
  Şifalı suları,bembeyaz travertenleri,tarihi eserleri ile dünyada benzeri bulunmayan turistik bir yöremizdir.Pamukkale bu özellikleri sebebiyle bir tabiat harikasıdır.Dünyadaki tüm turistlerin ilgisini çekmektedir.Özelliklerinin bozulmaması için devlet tarafından koruma altına alınmıştır.
  -Peribacaları(Nevşehir)
  Peribacaları Göreme vadisinde bulunmaktadır.Tabiat olaylarının zamanla kayaları aşındırmasıyla oluşturduğu bacaya benzeyen şekillere peribacası denir.Peribacaları,dünyada benzeri bulunmayan büyüleyici güzelliği sebebiyle bir tabiat harikasıdır.

  2.Turizme Elverişli Mağaralar
  Mağara kayalıklarda doğal olaylarla açılan, insan veya hayvanlarca barınak olarak kullanılabilen çukur ve boşluklardır.Ülkemizdeki önemli mağaralardan bazıları şunlardır:
  -Damlataş Mağarası(Antalya)
  -İnsuyu Mağarası(Burdur)

  3.Obruklar
  Obruk; tabiat olaylarıyla taşların bulunduğu yerlerde taşların erimesiyle oluşan,ağzı açık,derin,doğal oyuklardır.Ülkemize her yıl çok sayıda turist çeken obruklardan birisi Mersin’deki Cennet Cehennem obruklarıdır.

  4.Şelaleler
  [/B]Yüksek bir yerden sürekli bir hızla düşen akarsu kütlesine şelale denir.Ülkemizdeki önemli şelalelerden bazıları şunlardır:
  -Tortum(Erzurum)
  -Manavgat,Düden(Antalya)

  5.Şifalı Sular
  Şifalı sular çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır.Ülkemize gelen turistler,tedavi olmak amacıyla şifalı suların bulunduğu yörelere gitmektedirler.
  a.Kaplıcalar
  Kaplıca,şifalı su kaynaklarının tedavide kullanılması amacıyla banyo yapmak için kurulmuş tesislerdir.Ülkemiz, kaplıcalar açısından çok zengin bir ülkedir.Bu kaplıcalardan bazıları şunlardır:
  -Çekirge(Bursa)
  -Yalova
  -Hamamözü(Amasya)
  -Gazlıgöl,Sandıklı(Afyon)
  -Gönen(Balıkesir)
  -Çeşme,Agememnon(İzmir)

  b.Ilıcalar
  Ilıca, Toprak altından çıkan şifalı su kaynağıdır.Bu suların bir kısmı banyo yapılarak, bir kısmı içerek kullanılmaktadır.Urla(İzmir) ve Ayaş(Ankara) ülkemizdeki önemli ılıcalardandır.

  6.Kış Turizmine Elverişli Dağlar
  -Uludağ(Bursa)
  -Palandöken(Erzurum)
  -Erciyes(Kayseri)

  7.Milli Parklar 3. 3
  Ecrin
  Bayan Üye
  B.TARİHİ DEĞERLER
  Tarihi değerler, insanlar tarafından geçmiş dönemlerde yapılmış tarihi eserler,anıtlar ve müzelerde sergilenen eserlerdir.
  1.Tarihi Eserler

  a.Höyükler(Eski Yerleşim Yerleri)
  Tarih boyunca çeşitli sebeplerle yıkılmış bulunan yerleşim bölgelerindeki yıkıntılar üst üste birikir.Zamanla bu yıkıntılara ait yapı kalıntılarının üzeri toprakla örtülür.Geçmiş dönemlerdeki yıkıntılara ait yapı kalıntılarının bulunduğu yerlere höyük adı verilir.Ülkemizde bulunan höyüklerden bazıları şunlardır:
  -Karain(Antalya)
  -Truva(Çanakkale)
  -Boğazhöyük(Çorum)
  -Gordion(Ankara)

  b.Antik Şehirler
  Antik şehir, ilk çağ dönemlerine ait şehirleri ifade eder.Antik şehirler höyüklerden daha büyük yerleşim merkezleridir.Ülkemizde; Ege ve Akdeniz bölgelerinde bulunan antik şehirler dünyaca ünlüdür.Bu antik şehirlerden bazıları şunlardır:
  -Efes(İzmir)
  -Sardes(Manisa)
  -Afrodisias(Aydın)
  -Side,Perge,Aspendos(Antalya)

  c.Ünlü Camiler,Medreseler,Çeşmeler,Saraylar
  -Eşrefoğlu Camii(Beyşehir)
  -Ulu Cami(Divriği)
  -Ulu Cami(Bursa)
  -Yeşil Cami(Bursa)
  -Selimiye Camii(Edirne)
  -Selimiye Camii(İstanbul)
  -Sultan Ahmet Camii(İstanbul)
  -Çifte Minareli Medrese(Sivas)
  -Çifte Minareli Medrese(Erzurum)
  -İnce Minareli Medrese(Konya)
  -Karatay Medresesi(Konya)
  -lll.Ahmet Çeşmesi(İstanbul)
  -Topkapı Sarayı(İstanbul)
  -Dolmabahçe Sarayı(İstanbul)

  2.Anıtlar
  Anıt, önemli kişilerin veya olayların gelecek kuşaklar tarafından anılması için yapılmış eserlerdir.Türklere ait önemli anıtlardan bazıları şunlardır:
  -Çanakkale Şehitleri anıtı
  -Tayyare Şehitleri anıtı
  -Anıtkabir

  3.Müzeler
  Bilim ve sanat eserlerinin korunduğu ve sergilendiği yapılara ve alanlara müze adı verilir.
  a.Arkeoloji Müzesi:İlk çağ medeniyetleri,Roma İmparatorluğu ve Bizans dönemi eserlerinin sergilendiği alanlardır.
  b.Etnografya Müzesi:Anadolu beylikleri,Büyük Selçuklu İmparatorluğu,Anadolu Selçukluları ve Osmanlı İmparatorluğu dönemine Ait eserlerin sergilendiği alanlardır. 4. 4
  Ziyaretçi
  Ödevime çok yardımcı oldu ödevimden yüksek not aldım

+ Yorum Gönder
tarihi ve turistik değer olabilecek eserler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi