Kişilik Gelişiminde Değerlerin Etkisi Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kişilik Gelişiminde Değerlerin Etkisi Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ecrin
  Bayan Üye

  Cevap: İnsan, küçük yaşlardan itibaren, toplumun değer yargılarıyla kuşatılır. Doğru, yanlış, temiz, kirli, terbiyeli, terbiyesiz, sevap, günah, iyi, kötü gibi kavramlar, insanın yaşamında yönlendirici rol oynar. İnsanın karakter gelişimi, değerlerin etkisine göre şekillenir.

  Dini ve ahlaki değerler, insan kişiliğine iyiliksever, büyüklerine saygılı, adaletli, hoşgörülü, arkadaşını kendine tercih eden, doğru ve dürüst bir yapı kazandırmaya çalışır. Allah inancı, insan bilincini, evreni yaratan bilince bağlar; böylece benlik, başıboşluktan kurtulmuş olur. Ahiret inancı insana sorumluluk bilinci kazandırır; böylece insan, bilinçli hareket eden bir kişiliğe sahip olur.

  Her ibadetin insan karakterine kattığı olumlu bir etki vardır. Oruç tutmayı, namaz kılmayı, zekat vermeyi aksatmayanlar, zaman içinde yardımsever, iyi bir insan kişiliğine sahip olurlar.

  Dini ve ahlaki değerlerin toplum gözünde kıymetini yitirmesi, insanların kötü ve zararlı kişilikler kazanmasına yol açar. Yalnızca kazanmayı ön plana çıkaran piyasa koşulları, insanlara, zayıf ve güçsüzlere yaşam alanı tanımayan, acımasız bir kişilik kazandırır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi