Görme Olayı Nasıl Gerçekleşir Maddeler Halinde

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Görme Olayı Nasıl Gerçekleşir Maddeler Halinde ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Görme Olayı Nasıl Gerçekleşir Maddeler Halinde

 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Görme olayı nasıl olur? Nasıl görürüz?

  1.Cisimlerden gözümüze gelen ışıklar ilk olarak gözün en dış kısmındaki saydam tabaka (kornea) ve gözün iç kısmındaki mercek (lens) tarafından kırılarak, gözün arka kısmında yer alan ve sinir liflerinden oluşan retina tabakası üzerine odaklanır.


  2.Burada oluşan cismin görüntüsü optik sinir vasıtasıyla beyindeki görme merkezine taşınır ve burada düz bir görüntü oluşur.

  A- Normal Göz

  Kornea ve göz merceğinden geçen ışınlar, tam olarak retina üzerinde görme merkezine düşüyorsa hiçbir kırma kusuru yoktur. Net bir görüş elde edilir.

  B- Miyop Göz

  Kornea ve mercekte kırılan ışınların retina önünde odaklanmasıyla, uzaktaki cisimler net görülemez. Bu durum miyopi olarak değerlendirilir.

  C- Hipermetrop Göz

  Kornea ve mercekte kırılan ışınların retina arkasında odaklanmasıyla yakındaki cisimler net görülemez. Bu durum hipermetropi olarak değerlendirilir.

  D- Astigmatlı Göz

  Net bir görüş için korneanın pürüzsüz ve her eksende aynı kaviste olması gerekir. Korneanın belli bir eksende daha fazla ya da daha az kavisli olması astigmat kusurunu ortaya çıkarır. Görüntü uzakta da, yakında da net değildir ve kişi cisimleri gölgeli görür.

  E- Presbiyopi

  Genellikle 40 yaşından sonra başlayan ve göz merceğinin doğal şartlarda elastikiyetini yitirmesiyle ortaya çıkan yakını net görememe sorunudur. Miyop, hipermetrop ve astigmatın aksine lazer ile tedavisi mümkün değildir...

  Görmenin Fizyolojisi

  Cisimleri görmemizi sağlayan duyu organımız gözlerimizdir. Ancak, görmenin gerçekleşebilmesi için ışığa ihtiyacımız vardır. Cisimlerden yansıyan ışık saydam tabaka ve göz bebeğinden geçerek merceğe gelir.+ Yorum Gönder
görme olayı nasıl gerçekleşir maddeler halinde,  görme olayı nasıl gerçekleşir,  görme olayının gerçekleşmesi için ne gerekir,  görme olayı,  görme olayının gerçekleşmesi için nelere ihtiyaç vardır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi