Kuşlarda üreme Büyüme ve Gelişme Nasıl Olur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kuşlarda üreme Büyüme ve Gelişme Nasıl Olur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kuşlarda üreme Büyüme ve Gelişme Nasıl Olur

 2. 2
  Ecrin
  Bayan Üye

  Cevap: Kuşlarda üreme, onların çok özel yapılarına bağlı olarak ayrıcalıklar gösterir. Uçabilme ve çok geniş bölgelere yayılabilme yetenekleri, onların eşlerini bulmalarını zorlaştırır. Bu nedenle eşler birbirlerine cezbedecek davranış biçimlerini güçlendirirler. Birbirlerine kur yaparlar. Aslında kur yapma, hem eş oluşturma hem de çiftleşebilmek için yapılır. Bu arada eşi başka bir türdeşe kaptırmamak için dövüşler de yapılır. Zaten, kuşların dünyasında aşk mevsimi dövüş mevsimidir de.
  Kuş türlerinin hemen hepsi yılda en az bir kez olmak üzere ürerler. Üreme zamanı kural olarak, iklim ve çevre koşulları bakımından yılın en uygun mevsimidir.

  Üreme dönemi, sakin, hızlanma ve etkin olmak üzere 3 evreye ayrılır. Bir önceki üreme döneminden sonraki evre sakin evredir. Birçok erkekte testisler küçülmüş, eğer varsa üreme renklenmesi yitirilmiş, çiftleşmeyle ilgili davranışların tümü sona ermiştir. Hızlanma evresinde, eşeysel bezler irileşir ve işlevleri gittikçe artar. Eş arama ve teritoryumu (bölgelerini) savunma başlar. Etkin evredeyse yumurtlama en yüksek hızına ulaşır ve çiftleşme gerçekleşir.
  Kazlar, turnalar, kara kargalar yaşamları boyunca tek bir eşe bağlı kalarak yaşarlar. Yani monogamdırlar. Ama tavuklar, kiraz kuşları, deve kuşlarında çokerkeklilik görülür. Serçelerde ise çok dişililik vardır. Kolibri, Kafkas horozu, döğüşkenkuş gibileri ise eş yapmazlar.+ Yorum Gönder
deve kuşunun gelişme büyüme ve üremesi hakkında bilgi,  kuşlarda üreme
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi