Röntgen ışınlarının Yararları ve Zararları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Röntgen ışınlarının Yararları ve Zararları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Röntgen ışınlarının Yararları ve Zararları

 2. 2
  Ecrin
  Bayan Üye

  Cevap: Radyoaktif dalgaların bir diğer adı olan x ışınları hayatımızın bir den fazla alanında sıkça kullanılmaktadır. Her hangi bir süper market girişinde ki kontrol cihazlarından tutun tümör bulmaya yarayan hassas aletlere kadar x ışınları hayatımızın artık önemli bir parçası haline gelmiş bulunmaktadır.

  Peki nedir bu x ışınları nasıl çalışırlar ?

  X ışınlarının asıl amacı nesnelerin içinden geçebilmektedir. Bu özelliği ile diğer ışınlardan ayrılır. Düşük frekans seviyesinde olan x ışınları maddenin içerisine girerek onun yapısı ve şekli hakkında bizlere bilgi verir. Bu madde bazen bir çanta bazense bir insan kafatası olabilmektedir.

  Sağlık alanında çığır aşılmasına sebep olan x ışınları sayesinde insan vücudunda ki bir anormallik hemen tespit edilip erken müdahale yapılabilmekte. X ışınlarının olmadığını düşünün en basit bir teşhis için bile ameliyat yapmak gerekebilmekteydi. Oysa şimdi sadece bir röntgen ile insanın iç yapısı hakkında bilgi alınabiliyor.

  Elbette ki zararları da mevcuttur. Uzun süre bu ışınlara maruz kalan insanlarda yapısal bozukluklar meydana gelmekte. Fakat günlük hayatımızda en azından şimdi ki teknoloji ile o kadar da fazla x ışınına maruz kalmıyoruz. 3. 3
  Ziyaretçi
  saolun sayenizde öğrendim 4. 4
  Ziyaretçi
  Çok yardımcı oldunuz çok teşekkür ederim çok işime yaradı iyiki varsınız :) :)

+ Yorum Gönder
röntgenin yararları,  röntgenin zararları,  röntgenin yararları ve zararları,  röntgenin zararları nelerdir,  x ışınlarının zararları ve yararları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi