Kibele Nedir Kısaca

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kibele Nedir Kısaca ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kibele Nedir Kısaca
  Soru: kibele nedir hakkında kısa bilgi yazınız ? 2. 2
  Ecrin
  Bayan Üye

  Cevap: kybele - roma ve eski anadolu mitolojisinde tanrıların anası. onun karakteri phyrgia'da ortaya çıkmış, daha sonra yunanistan'a kadar yayılmıştır. yunanlarda rheia onun yerini almıştır. 3. 3
  Ziyaretçi
  anadolu kökenli bir ana tanrıçasıdır belli başlı ana tanrıça figürleridir 4. 4
  Ziyaretçi
  doga ve bereket tanrısı

 5. 5
  Ziyaretçi
  Kybele, Anadolu’da doğduğu ileri ‘ sürülen ilk dinin, dal budak salmış ilk kültün Ana Tanrıçası. Çatalhöyük, Bo*ğazköy ve Hacılar kazılarında (İÖ 7.000-6.500) heykelleri ele geçti. Za*manla çok geniş bir uygarlık bölgesine yayılan Ana Tanrıça, çok çeşitli adlar*la anılır:

  Kültepe tabletlerinde Kubaba, Lidya’da Kybebe, Friglerde Kybele, Hitit kaynaklarında Hepat, Kappadokia yöresinde Ma, Hitit’te Ârinna, Mısır’da İsi s, Girit’te Rhea, Efes’te Artemis, İtalya’nın bir bölgesinde Ve*nüs. Hepsinin bildirdiği güç kaynağı, doğayı bütün canlılığı, verimliliğiyle simgeleyen evrensel bir niteliktedir. Toprak ve bereketin kaynağı, doğal ve evrensel anlamıyla anadır. Tutkun ol*duğu delikanlı Attis (Attes), bir kral kızıyla evleneceği sırada Ana Tanrıça karşısında dikilir, çıldırtır, kendini ha*dım etmeye götürür, bu eylemden top*rak sulanır, bitkiler yeniden var olur.

  Toprak-bereket ilişkisini açıklamaya çalışan bu söylence, bu ölüp dirilme motifi, Kybele kültünde kendinden ge*çerek sarhoş olup bir kurban töreniyle sonuçlanır. İlyada’da adı hiç geçmeyen Kybele’ye karşılık zamanla Troya, Frigya sözüyle özdeşleşir, bir göç yo*luyla da Frigya kültü Roma’ya geçer (Aineas) Magna Mater).

+ Yorum Gönder
kibele nedir ,  kibele nedir kısaca,  kibele ne demek,  kibele kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi