Basatın Tepegözü öldürmesi Hikayesi Kısaca

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Basatın Tepegözü öldürmesi Hikayesi Kısaca ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Basatın Tepegözü öldürmesi Hikayesi Kısaca

 2. 2
  Ecrin
  Bayan Üye

  Cevap: Basatın Tepegözü öldürmesi Hikayesi Kısaca


  Oğuzların üstüne düşman gelir. Aruz Koca da kaçarken oğlu Basat'ı düşürür. Oğlanı bir aslan alıp besler.
  Çocuk zamanla büyür. Evine çağırırlar, gelir; ama tekrar aslanın yanına gider. Bu arada bir çoban su kenarında gördüğü güzel peri kızını çok beğenir. Dayanamaz ve onunla birlikte olur. Peri kızı bu birleşmeden bir çocuk dünyaya getirir; fakat bu çocuk bir canavardır, bir samanlıkta büyür ve gelişir. Büyüdükçe büyür ve dev kadar olur. Bu yaratığın kafasında sadece bir göz vardır ve bu yüzden tepegöz denilmiştir. Bir türlü besleyemezler. Tepegöz, ne verseler yer; ama doymaz. Dağlara çıkar, harami olur. Her gün onlarca insan yer. Bunun üzerine Dede Korkut’u çağırırlar ve Tepegöz’e haraçta anlaşmak isterler. Tepegöz, her gün beş yüz koyunla bu koyunӀarı pişirecek aşçıya razı olur.
  O sırada Basat, ailelerin feryatlarını duyar ve sorar. Öğrenince Tepegöz’le savaşmaya gider. Dövüşte Tepegöz'ün gözüne kızgın şişi saplayarak onu öldürür ve halkı tepegözden kurtarır.
  Burada çobanın peri kızına verdiği zarar sonucu oğuzların başına gelen felaketler, toplumda kadınlara iyi davranılması konusunda ders vermektedir.
+ Yorum Gönder
basatın tepegözü öldürmesi özeti,  basatın tepe gözü öldürmesiyle ilgili kompozisyon,  basatın tepegözü öldürmesi özet,  basatin tepe gozu oldurmesi ozeti,  basatın tepegözü öldürmesi özeti 2 sayfa
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi