Mezhep Kavramı ve Mezheplerin Doğuş Sebepleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Mezhep Kavramı ve Mezheplerin Doğuş Sebepleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ecrin
  Bayan Üye

  Cevap: MEZHEB KAVRAMI
  Mezheb, sözlük anlamı itibariyle; gitmek, izlemek, gidilen yol... demektir. Terim olarak ise; görüş, kanaat, inanç ve doktrin anlamında kullanılmaktadır.

  mezheplerin doğuş sebepleri

  İslâm'ın "itikâdî ve amelî sahadaki düşünce ekolleri" diyebileceğimiz mezhepler, dinin anlaşılma biçimleri ile ilgili tezâhürlerdir. Siyâsî, ictimâî, iktisadî, coğrafî, tarihî ve benzeri sebepler, dinin anlaşılması planında, belirli fikirlerin ya da şahısların etrafında odaklaşmalara yol açmıştır.

  Böylece, din anlayışında yer yer farklılaşmalar husule gelmiştir. Bu farklılaşmaların, zamanla sistematik özellik kazanarak, düşünce ve davranışları etkilemeye başlaması, kurumlaşarak ve sosyal hayatta derin izler bırakarak varlığını sürdürmesi, karşımıza "mezheb" olgusunu çıkartmaktadır. Müslümanlar, Hz.Muhammed'in vefatından sonra, muhtelif sebeplerle, dini farklı anlamaya, farklı görüşler üretmeye başlamışlardır.

  Bu farklılaşmalar, mezheplerin oluşumunu hazırlayan sürecin ilk aşaması olarak alınabilir. Her insan başlı başına bir dünya olduğuna göre, din anlayışında özgün bir boyut kaçınılmazdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi